Ülo Ennuste majandusartiklid

Küsitletute elu läheb kehvemaks

Ajalehed kirjutavad, et ühe instituudi küsitluste alusel hindavad Eesti perekonnad oma majandusseisu kehvemaks ja majandushirme suuremaks kui kaheksakümnendatel aastatel.

Lääne sotsioloogid kohtusid sellise nähtusega juba viiekümnendatel aastatel. Kuigi elu oli sellal seal juba igati parem kui enne sõda, näitasid küsitlused vastupidist. Seda hakati seletama nii, et inimeste taotlused ja püüdlused olid ajaga muutunud ja et nii lihtsalt küsitledes ei saagi õigesti võrrelda.

Teaduslikumad tulemused saab, kui küsimused suunata elukvaliteedi võrdlemisele.

Kui aga õndsameelne olla nagu meie tõsiinstituutki, siis võrreldes praegust elu kaheksakümnendatega, peab tõesti ütlema, et mõne kauba tarbimise puhul on konjunktuuri langus lausa tohutu. Võtke näiteks sellised omaaegsed valvekaubad, nagu lehmaudarad ja seasabad, potisinised kartulid, koeravorst jne. Seda kõike võis iga kodanik vabalt nautida viljakohvi ja peedikaga või isegi kraaviõllega. Ja mis head leivapätsid siis olid, nendega sai lehmad ja sead ka ära toita.

Praegu ei hoolitse valitsus enam lihtsa inimese eest. Võtke näiteks bensiin A 72 ja A 76, panid mootoriplokile ühe vasktihendi ja veel ühe tavalise ja said virutatud bensiiniga peaaegu muidu sõita.
Või jälle need järeleveetavad adrad, panid pere kevadel seda vedama ja oma kartulid olid sügisel olemas. Maa oli ju kõigi oma. Ja sinna juurde kuulusid mugavad puhvaikad ja kõvad kirsad, kus need nüüd on? Enne hüppasid paari aastaga kuskil Krasnojarski kandis armeest läbi ja kirsad olidki muidu käes!

Praegu pole ka selliseid omal ajal valitsuse hoolitsust näidanud teenuseid nagu pastakatuubide täitmine, kineskoopide restaureerimine, zhilettide teritamine. Ja kui ökonoomselt ja kultuurselt siis poes teenindati, näiteks keerati heeringas Pravdasse, et ostjal odavam ja kultuursem oleks.

Loodame, et edaspidi ka meie küll vikerkaarevärvilised, kuid sügavamalt samasuunalised ajalehed meie elatustaseme languse ja majandushirmude suurenemise uurimisel peale kõige muu ka seda laadi nähtusi ära ei unustaks.

Õhtuleht 13.5.2000

Advertisements

mai 13, 2000 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: