Ülo Ennuste majandusartiklid

Liigtigedus meie teaduses

Umbes aastake tagasi analüüsisid kaks tubli inglise teadurit Nedeva ja Georghiou meie praegust teadustegevuse rahastamissüsteemi. Nad vihjavad oma uurimuse tulemustes ilmselgelt sellele, et meie teadlaskonda iseloomustab vastastikune liigviha ja üldine äng, mis oluliselt pärsib edukat teadusarengut.

Ühelt poolt on analüüsi autorid üsna kindlad, et meie teadusele eraldatava pisku raha puhul on need vaegused peaaegu paratamatud.

Kuid Nedeva ja Georghiou vihjavad ka sellele, et oluline osa liigviha tekkest tuleneb meie teaduse rahastamise süsteemi arvukatest vaegustest.

Neid viimaseid oleks haridus- ja teadusministeeriumil võimalik mitmel juhul kõrvaldada isegi mõne minuti ja paari suletõmbega, aga seda ei ole kas lihtsalt vaevutud tegema või ei oleksid need muutused mõnede ministrite teadlastest parteigenossedele kasulikud vms.

Just praegu, aasta alguses, nagu igal aastal, on sajad, kui mitte tuhanded meie teadlased täieliku töötasulise määramatuse tingimustes. Haridus- ja teadusministeerium ei ole veel suvatsenud avalikult välja kuulutada, milliseid sihtfinantseeringuid ja millises ulatuses ning kellele suvatsetakse tänavu suunata.

Samuti väidavad analüüsi autorid, et ilmselt eriti suurt ängi ja vaenu tekitab teadlaskonnas meie pisku teadusraha praegune selline paigutamispõhimõte, mille puhul teaduritel on suur risk igal järgneval aastal oma töökoht/põhipalk kaotada.

Tõepoolest, kuna teadusasutustel on kogu nn baasfinantseerimine likvideeritud, sõltub asutuse kogu laekumine põhiliselt taotletavate projektide õnnestumisest, loteriist.

Loteriist selles mõttes, et teadlastel puudub igasugune tagasiside rahastusotsuste tegijatega.

Viimased põhimõtteliselt ei lasku selgitama, miks teadusrahastamise taotlusreeglid on niivõrd segasevõitu, et kas mõnes esitatud taotluses on nendel mingeid arusaamatusi ja ebaselgusi ning mis imega nad üldse tosina inimesega ja lühikese ajaga suudavad ilma kulli ja kirja viskamiseta nii keerukat süsteemi dikteerida.

Postimees 12.1.2004

Advertisements

jaanuar 12, 2004 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: