Ülo Ennuste majandusartiklid

Kuidas Euroklubisse?

Nädal või paar tagasi avaldas keegi terane eesti mees kuskil kohalikus lehes paljutähendava märkuse. Ta kuulutas ette, et üldse ei tea, mis temaga alates 1. maist kõike võib juhtuma hakata. Nimelt olla tal varutud kokku 525 kg suhkrut. Mis olevat 25 kg rohkem kui riik lubavat euroliitu astumisel kellelgi olla. Aga kui 1. mail riik tuleb Brüsseli käsul temalt seda 25 kg ära võtma, siis ta annab riigi ja ka Brüsseli, seega kogu selle klubi, otse igasugustesse kohtutesse. Õieti just õiglusprotsessi lootuses ta selle + 25 kg juurde ostiski.

Sõnaga, üks terane eesti mees on seoses meie rahva astumisega suurde majandusklubisse ja sellest tulenevatest turuvõimalustest isiklikult ja kogu rahvuse huvides ühe kadestusväärse tegutsemisnishi leidnud. Selle õnnestumine näitaks tõesti ilmekalt, et meid tuleb võtta kui võrdseid klubikaaslasi, kellel on sügav õigluse kultuur, kes oskavad demokraatlikult kasutada kohtuvärki ja advokatuuri, ajakirjandusest rääkimata. Edu talle.

Aga kuidas saaks meie vähemterane lihtkodanik kah meie rahvuse silmapaistvuse demonstreerimiseks kaasa aidata? Vanasti aitas lehmade suuremast piimaannist ja vabrikukorstnate vägevamast kõrgusest rahva särava arengutaseme kinnitamiseks. Selles klubis peetakse aga head majandustaset justkui iseenesestmõistetavaks. Nt rootslaste kohta ei kuule aastate kaupa ühtegi head sõna, et vaat, nii väike rahvas, aga kui tubli majandus vms. Viimasel ajal ökonomistid hoopis seletavad, et rahva elujärg sõltuvat kokkuvõttes müstilisest rahvuslikust sisemisest «sotsiaalsest võimekusest», millega meie küll ei saa silma paista. Eriti arvestades, et selles klubis on sotsiaalsuse latt juba üleliia kõrgele aetud.

Seega, kuigi akadeemilised teadjamehed püüavad seletada, et üle selle klubi läve astumine olla üle aegade meie kõige pikaajalisem ja suuremahulisem ning otsustavam samm arenenud turumajandusse integreerumise poole, jääb lihtinimesele asi ikka segaseks. Õnneks suudavad nad öelda ka midagi lohutavat: kui hakkabki 1. maist mitte eriti paremini minema, siis sellest pakust mööda astudes oleks hakanud veelgi vähem paremini minema.

Postimees 25.3.2004

Advertisements

märts 25, 2004 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: