Ülo Ennuste majandusartiklid

Kuidas Euroklubisse?

Nädal või paar tagasi avaldas keegi terane eesti mees kuskil kohalikus lehes paljutähendava märkuse. Ta kuulutas ette, et üldse ei tea, mis temaga alates 1. maist kõike võib juhtuma hakata. Nimelt olla tal varutud kokku 525 kg suhkrut. Mis olevat 25 kg rohkem kui riik lubavat euroliitu astumisel kellelgi olla. Aga kui 1. mail riik tuleb Brüsseli käsul temalt seda 25 kg ära võtma, siis ta annab riigi ja ka Brüsseli, seega kogu selle klubi, otse igasugustesse kohtutesse. Õieti just õiglusprotsessi lootuses ta selle + 25 kg juurde ostiski.

Sõnaga, üks terane eesti mees on seoses meie rahva astumisega suurde majandusklubisse ja sellest tulenevatest turuvõimalustest isiklikult ja kogu rahvuse huvides ühe kadestusväärse tegutsemisnishi leidnud. Selle õnnestumine näitaks tõesti ilmekalt, et meid tuleb võtta kui võrdseid klubikaaslasi, kellel on sügav õigluse kultuur, kes oskavad demokraatlikult kasutada kohtuvärki ja advokatuuri, ajakirjandusest rääkimata. Edu talle.

Aga kuidas saaks meie vähemterane lihtkodanik kah meie rahvuse silmapaistvuse demonstreerimiseks kaasa aidata? Vanasti aitas lehmade suuremast piimaannist ja vabrikukorstnate vägevamast kõrgusest rahva särava arengutaseme kinnitamiseks. Selles klubis peetakse aga head majandustaset justkui iseenesestmõistetavaks. Nt rootslaste kohta ei kuule aastate kaupa ühtegi head sõna, et vaat, nii väike rahvas, aga kui tubli majandus vms. Viimasel ajal ökonomistid hoopis seletavad, et rahva elujärg sõltuvat kokkuvõttes müstilisest rahvuslikust sisemisest «sotsiaalsest võimekusest», millega meie küll ei saa silma paista. Eriti arvestades, et selles klubis on sotsiaalsuse latt juba üleliia kõrgele aetud.

Seega, kuigi akadeemilised teadjamehed püüavad seletada, et üle selle klubi läve astumine olla üle aegade meie kõige pikaajalisem ja suuremahulisem ning otsustavam samm arenenud turumajandusse integreerumise poole, jääb lihtinimesele asi ikka segaseks. Õnneks suudavad nad öelda ka midagi lohutavat: kui hakkabki 1. maist mitte eriti paremini minema, siis sellest pakust mööda astudes oleks hakanud veelgi vähem paremini minema.

Postimees 25.3.2004

Advertisements

märts 25, 2004 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: