Ülo Ennuste majandusartiklid

Suhkrutrahvi seadus

Huvitaval kombel on sellesse kurikuulsasse eelnõusse osavasti ära peidetud, et see seadus ei hakka käima mitte kõigi suhkrukäitlejate (sh kodumoosikeetjate) kohta, vaid ainult (suhkru) tarnijate kohta ja siis, kui viimaste suhkruvaru ületab kümme kotti.

Sama hästi peidetult on seal öeldud, et trahvi hakkaks saama ainult see osa ülalnimetatud tarnijatest, kes oma 1. maiks ülemääraselt kogutud suhkruvaru osa (nt spekulatsiooniks) aasta jooksul euroturult ei eemalda (nt ei ekspordi).

Kusjuures üleliigne varu osa tähendab koguvaru miinus põhjendatud varu (nt kui põhjendatud varu on ainult miljon kotti, aga tarnijal on kaks miljonit, siis miljon kotti on liigne varu).

Mingit tagasiulatavat jõudu sellisest trahvimisest on väga raske välja rääkida, sest Euroopa Komisjon andis oma määruse välja möödunud sügisel, et hakkab ühisturul 2005. aasta teisel poolel neid liituvaid riike trahvima, kes liitumise hetkel esinenud üleliigset suhkruvaru osa aasta jooksul euroturult ei ole eemaldanud.

Muidugi võime oma seaduse jätta vastu võtmata, kuid siis nähtavasti läheb meie üleliigse suhkruvaru hindamine äkki liialt Euroopa Komisjoni kätte.

Nagu juba öeldud, on eelnõus suudetud esitada väga peidetult ka tõik, et suhkrutarbija ehk inimese kogutud varud ei oleks selle seaduse jõustumisel kuidagi piiratud ning seega inimõigusi, suveräänsust ja põhiseadust ei rikutaks.

Ometi on aga seda eelnõu suudetud siiski nii osavasti koostada, et selle sageli liga-loga tekst annab võimaluse üsna tõepäraselt väita, et 1. maist on meie suveräänsus ära antud, enam meie põhiseadus ei kehti (vähemasti suhkrusektoris) ning selle asemel kehtivad meil ainult euromäärused ning pühitagu aga oma suu nii suhkrust kui ka suveräänsusest ja kogu eelmise okupatsiooni aegsest heast elust puhtaks.

Postimees 26.4.2004

Advertisements

aprill 26, 2004 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: