Ülo Ennuste majandusartiklid

Mehed ja majandus samas lõksus

Sir Francis Galton, 1822–1911, inglise teadlane ja statistik, Charles Darwini nõbu, avastas, et pikematel isadel on nendest keskmiselt lühemad pojad ja lühematel isadel nendest keskmiselt pikemad pojad. Nimetatud õigetest tähelepanekutest tegi ta oma kuulsa järelduse, mis lühidalt kõlab järgmiselt: meessugu areneb ühepikkuseks.

See Galtoni hüpotees ajas hirmu peale omaaegsetele Inglise riigijuhtidele, sest nendel oli eduka sõjaväe jaoks tarvis pikki mehi. Hakati kiiruga asja siis uuesti uurima ja leitigi, et see Galtoni järeldus on ekslik. Ja et Galton kukkus vealõksu sellega, et analüüsis keerukat arengunähtust liialt lihtsustatult, liialt lihtsa mudeliga. Taolist viga nimetataksegi vahel Galtoni veaks.

Et majandusarvutused lihtsalt kubisevad taolistest paduvigadest, siis selles vallas üldiselt Galtoni nime ei mainita. Ainsaks teadaolevaks erandiks on majandusevolutsioonide võrdlused ja majandustasemete pikaajalised koonduvused.

Meil algas viimasel alal galtonlike vigade buum oma kümme aastat tagasi, kui hakati seletama, et vaat, meie oleme praegu küll Soomest majanduslikult palju maha jäänud, aga et meie kasvutempo on palju kõrgem, siis varsti oleme soomlastega võrdsed nagunii. Aga lihtsustatult jäeti mõtlemata, kas meie kasvutemp on ikka küllalt palju kõrgem ja kas see on edaspidi ikka jätkusuutlik ning kõikumatu.

Ja nagu nüüd ütleb meile juba eurostatistika, oli nende mõtlematuste tarajärjel eksimus järgmine: kümme aastat tagasi (1994) oli Soomes rahvatulu elaniku kohta meie omast kõrgem ca 17000 krooni, aga möödunud aastaks see vahe oli kasvanud juba ca 21000 kroonini, seda ikka meie kahjuks. Vaatamata sellele, et aasta keskmine vastav kasvutempo oli Eestis selle ajal 2 kuni 3 protsendipunkti kõrgem. Aga mis teha, kui meie lähtetase oli soomlaste omast ligi 3 korda madalam.

Postimees 25.10.2004

Advertisements

oktoober 25, 2004 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: