Ülo Ennuste majandusartiklid

Tallinna Sadama preemiatest

Kuidas siis ikkagi peaks lisatasusid maksma? (PM 22.01) Turg/majandus ei tööta küllalt mõistuspäraselt siis, kui seal toimijad ei ole küllalt mõistuspärased.

Piisava mõistuspäraga omanik pöörab turul kõige suuremat tähelepanu sellele, et tema investeering jääks edaspidigi turukonkurentsis püsima, ja seda võimalikult edukalt. Just eeskätt viimase näitaja tõenäose suuruse järgi ta premeerib oma ettevõtte juhte.

Juhul kui ettevõtte juhid on teinud ettevõtte jätkusuutlikkuse tõenäosuse suhtes mingi kahtlase liigutuse siis ratsionaalse omaniku poolt ei saa selline juhtkond mitte sentigi tänutäheks jooksvast kasumist, olgu see nii kopsakas kui tahes. Jooksva aasta kasum on ikkagi lühiajaline nähtus ja kaastingitud taevas teab millistest välismõjuritest veel, mida nt juhuslikult õpikust ette võetud nt primitiivsed arctan-funktsioonid uneski ei saa näha.

Ülalöeldu põhjal on ka selge, et kui omaniku mõistuspära pole just ülemäära piiratud, siis selline omanik värbab ettevõtet juhtima võimalikult asjalikke kujusid. Eestkätt need tüübid peaks olema pikaajalisi eesmärke silmas pidava mõttelaadiga ja selliseid nähtusi esiplaanile seadvad. Teiseks ei tohiks need absoluutselt olla mingid loteriimänguri tüübid või midagi sarnast, kes meeskonnatööst tuhkagi ei pea jne.

Asudes premeerima, arvutab vähegi ratsionaalne omanik esmalt tuhandeid parameetreid ja seoseid (OK, nende hulgas võib ka leiduda mõni tõenäosuslik arctan) sisaldava stohhastilise optimeerimismudeli alusel välja, et milliseks oleks pidanud kujunema ettevõte efektiivne seisund normaalsel juhtimisel (nii pika- kui ka lühiajaliselt).

Edasi ta võrdleb seda selle seisundiga, millega ettevõtte juhid tegelikult maha said. Ja just viimase võrdluse alusel langetab ta premeerimisotsuse. Seejuures ei ole välistatud, et isegi suure kahjumi korral võivad juhid saada kopsaka preemia.

Seda siis, kui ilma leidliku juhtimiseta oleks jooksev kahjum olnud veelgi suurem ja ka ettevõtte tulevik olnud veelgi tumedam.

Postimees 24.1.2005

Advertisements

jaanuar 24, 2005 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: