Ülo Ennuste majandusartiklid

Kole statistika

Meile rahvuslikult üks inetumaid lehekülgi euroliidu statistikas on tabel nn teadusrahade osakaaludest. Kahetsusväärselt oleme selle tabelijärgi http://europa.eu.int/comm/eurostat/newcronos/reference/display.do?screen=detailref&language=en&product=EU_strind&root=EU_strind/strind/innore/ir021 euroliidus kõige viletsamate hulgas.

Seda keskmisest ligi kaks korda madalamaid teaduskulude osakaalusid üles näidates, ja seda keskmisest ligi kolm korda madalama rahvatulu juures. Seda veel valitsuspoliitika juures, mille üheks sambaks pidi justkui olema meie kiire üleminek teadmuspõhisele majandusele.

Olgu siiani mis oli, aga nüüd kipub senine teadusrahastamise asi eriti traagiliseks minema. Nimelt on hakanud euroliidus puhuma tugevamad tuuled selles suunas, et eelolevast seitsme aasta eelarvest hakatavat põllumajanduse asemel senisest suuremas mahus liikmesriikidele andma teadusarenduse toetusi. Euroopa Ülemkogu otsuse järgi püütakse asi viia sinnani, et teadusrahastus moodustaks senise keskmise kahe protsendi asemel kolm protsenti, seega globaalse tipu, kuigi see on meie põhjanaabritele juba aastaid ületatud tase.

Teadusele omaselt hakatakse aga täiendavaid euroliidulisi toetusi jaotama ilmselt üleeuroliiduliste konkursside alusel. See tähendab meile, et täiendava raha saamiseks rahvusliku teaduse edendamiseks ei piisa paljalt meie sissemaksudest, vaid nende plussiliseks tagasipöördumiseks tuleb omada ka piisavalt kõrget rahvusteaduse taset, mille pealt on võimalik konkurssidel tõesti «läbi murda». Ilmselt meie praegune 1% sellist piisavat taset ei kindlustaks ja jääme teadusrahastuse eurolatist allpool olevaks sebijaks, ikka edasi juhuprojektide allettevõtjaks.

Postimees 2.4.2005

Advertisements

aprill 2, 2005 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: