Ülo Ennuste majandusartiklid

Vajalik sihtasutus

Majandusteoreetiliselt on rahvuslike majanduste puhul innovatsiooni-riskifondide põhimõttelist edemust tõestatud tehnoloogliste riskide vastastikuse hüvitamise alusel.

Seesuguste institutsioonide edu turumajanduses sõltub aga eriti sellest, et tulevikuprobleemide lahendamisel on turuhindade «nähtamatu käsi» halvatud. Kuid, arusaadavalt, tuleb «nähtava käe» sihtasutusi mõistuspäraselt rajada. Peamiseks ohukohaks võib kujuneda see, et sellise sihtasutuse lepingute sõlmimisel osutuvad moraaliriskid kõrgeks. Selle vältimiseks peaks sihtasutuse koosseis väga kõrget kompetentsi omama.

Ja mitte ainult seda, vaid ka seda, et seal leiduks küllalt intellekti, et ahvatlevate pakkumiste ja suurte kasumilootuste puhul kellegi juhtiva kuju «enda ajud ei hakkaks isegi tema enda mõistust oluliselt lollitama» (2002. aasta nobelisti Vernon Smithi väljend).

Sellistes institutsioonides tuleb rakendada majandusteooriast tuntud nn kõrvalmaksete mehhanisme, mis toimijatele tõerääkimise ja eksiarvamuste edastamise vältimise muudavad parimaks strateegiaks. Lootust efektiivsete kõrvalmaksete määramiseks annab asjaolu, et meie innovatsioonialane teave peaks korreleeruma kogu maailmas keerleva samalaadse teabega.

Seda esiteks, teiseks, ei maksa ikka unustada, et innovatiivsete ürituste laienemine on kasulik ikka kõigile maksumaksjaile.

Nimelt toob selline laienemine väga hinnatud maksumaksjaid juurde. Seega ei ole häda, kui selliseid üritusi ka teataval määral maksumaksjate kulul, ikka ainult arukalt, turgutatakse-ergutatakse.

Postimees 3.6.2005

Advertisements

juuni 3, 2005 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: