Ülo Ennuste majandusartiklid

Midagi uut on siiski päikese all?

Esko Vaap vastukajas «Ei midagi uut» (PM 28.06.) on väga aja- ja asjakohaselt otsinud meile üles Hjalmar Mäe huvitava väite «esimeses vabariigis» toimunu kohta: «Et meie pole koolitanud vastavaid asjatundjaid, vaid jätsime välispoliitika selle ala asjatundmatute asjaarmastajate hooleks, kes oma ülesannet nägid vaid külaskäikudes, partydes ja esinemises ja esindamises.»

Selle alusel võtab Esko Vaap kokku, et see tsitaat vajab tähelepanu, sest kehtib üks-ühele ka meie taastatud Eesti Vabariigi kohta.

Kahjuks aga ei kehti see tsitaat mitte ainult meie kohta, vaid palju laiemalt – isegi ELi jaoks.

Nimelt, äsja selles liidus rahvusriikidevahelise poliitika konstitutsioonilise leppe koostamine oli samuti antud mitte vastavalt kõrgkoolitatud asjatundjate kätte väljaarvutamiseks, vaid asjaarmastajate mõtisklemise hooleks. Ka selle leppe ratifitseerimine on samuti ohus.

Kasutasin meelega väljendit «leppe väljaarvutamine», sest tänapäevaks on mitmed teadused konstitutsioonilistest, institutsioonilistest, poliitilistest, ökonoomilistest jne süsteemidest ning nende liitudest arenenud tipptasemel niikaugele, et nende vaka alt leiab eeskätt just matemaatilisi mudeleid, mis võimaldavad parimaid leppevariantide kavandeid teadusloogiliselt rehkendada ja disainida.

Loomulikult ei jäeta sellistest arvestusest välja ka partnerite tingimisjõude ehk seda, et keegi võib hakata leppe sõlmisel uksi paugutama.

Postimees 4.7.2005

Advertisements

juuli 4, 2005 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: