Ülo Ennuste majandusartiklid

Kas uurimus või poliitika?

Nähtavasti on arvamusküsitlused mõlemad kombineeritult. Arvamusküsitluse läbiviimine ja selgitamine peaks toimuma teaduslikke võtteid kasutades. Aga uuritav nähtus ise, isikute arvamused, on poliitiliselt mõjutatavad.

Arvestades inimeste kalduvusi kasutada vastuseid poliitiliselt sensitiivsetele küsimustele strateegiliselt, nõuaks teaduslik küsitlus, et see sisaldaks võimalust vastustest strateegiliste valede väljaselgitamiseks. Nt võiks küsitletavad mähkida valedetektorite juhtmetesse. Võtete hulka kuulub ka nt küsimustikkude hägustamine nii, et küsitletav räägiks valetamise korral ennast sisse ja sellised vastused peaks siis küsitlustest elimineerima.

Võiks oodata, et lähiajal tuleb arvukalt masside küsitlusi à la «kas eurole üleminek toob kaasa olulise hinnatõusu». Kui valedetektoreid ei kasutata, siis teaduspõhiselt muidugi nii ei tohiks küsida. Nimelt võib küsitletav püüda oma arust valitsusele vastukarva vastusega natuke poliitikat teha ja üleüldse mitte tegelikku arvamust avaldada. Seega tuleks püüda tõepärase arvamuse selgitamiseks küsida uduseid küsimusi, nt «Kas teie arust euro kasutuselevõtuga peale elektroonika ja veinide ka mõnede muude kaupade hinnad veel oluliselt langevad?» jne.

Muide, huvitav on märkida, et üks teaduslik käsitlus meil eurole ülemineku hinnatõusu ja sellega seotud hirmude kohta on äsja valminud. Nimelt ilmus uurimus «Euro kastuselevõtuga seotud hinnatõusukartused euroalal ja nende kartuste võimalik realiseerumine Eestis», autor Raoul Lättemäe. Kuid nagu see uurimus kokkuvõttes õigesti märgib, kujuneb tegelik hinnatõus Eestis lõpuks ikka nii kõrgeks, kuivõrd hinnatõusust huvitatud jõud suudavad elanikkonna hirmud üles kruvida. Majandusnähtuste puhul kehtib teatavasti nn «prohvetluste» isetäitumuse seadus. 

Postimees 9.8.2005

Advertisements

august 9, 2005 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: