Ülo Ennuste majandusartiklid

Talv tuleb soe

Talv tuleb soe – selline prognoos järeldub Postimehes hiljuti avaldatud majandusanalüüsidest. Neljapäeval tõdes Ruta Eier, et seoses praeguste ülikõrgete naftahindadega ootaks meid nähtavasti normaalse talve saabumisega ees kõrge inflatsioon. Seda sellepärast, et valitsus ei kavatsevat külma talve puhuks küttehindade tõusu vastu midagi ette võtta.

Väga õigesti juhib Eier tähelepanu sellele, et ülemäärane inflatsioon mitte ainult ei löö valusalt rahva rahakoti ja hõive pihta, eriti vähekindlustatute osas, vaid see vähendaks ka meie majanduse usaldusväärsust üldse ning nihutaks aastateks edasi ülemineku eurole.

Veel saame samast lehenumbrist teada, et majandusministri nõunik Heido Vitsur soovitab katlamajadel üle minna masuudiga kütmisele. See on kindel tõend, et talv tuleb pehme, sest käreda ilmaga masuut ei pruukivat voolata, vähemalt vanasti juhtus nii.

Lehekülg või paar eespool aga väidab Märten Ross Eesti Pangast, et me ikka peaaegu kindlasti läheme aastal 2007 üle eurole. Selleks olevat aga vajalik, et meie praegune inflatsioon langeks kaks korda. Seejuures ta vihjab, et naftabarreli hind jääb edaspidigi 60 dollari kanti. Nimetatud naftahinna juures saaksime aga niisugust inflatsioonilangemise ime-õnne näha ainult laussula talve korral.

Nimetatud panga nõukogu esimees ise on kuskil vist hiljuti kirjutanud: «Nafta kallinemine ja sellega kaasnev inflatsiooni kiirenemine tabab kõiki euromaid.» Seda lauset lugedes tuleb silmas pidada, et Eesti ei ole veel euromaa. Selge, et mitte kõigis euroliidu liikmesriikides ei tule pehme talv nagu liberaalses Eestis. Seega, vähemalt mõnel pool toob nafta hinna tõus kaasa inflatsiooni kiirenemise, mis tähendab seda, et konservatiivsemaid liikmesriike tabavad talvekülmad ikka endiselt.

Postimees 27.9.2005

Advertisements

september 27, 2005 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: