Ülo Ennuste majandusartiklid

Kümne miljoni lause

Esmaspäeval Nobeli majanduspreemia pälvinud professor E. Phelps on öelnud, et «töötusest neetum on majandusele üldine uskumus, et inflatsioon tõuseb».

Nobeli preemiat poleks ta muidugi näinud, kui mitte seitsmekümnendate lõpus poleks tsiviliseeritud majandusega riigid asunud oma majanduspoliitikaid just selle lause vaimus reformima ning inflatsiooni väga rangelt ja usaldatavalt sihistama. Vist kohe nii usinasti, et majandustel kadus isegi vajadus kesk pan kade suurte reservide järele.

Tõepoolest, näiteks kui veel seitsmekümnendate aastate naftahinna šokk destabiliseeris Euroopa majandust suure inflatsiooniga, siis mõned aastad tagasi ei toonud analoogiline šokk euroliidu majandusele mingitki hinnatõusu. Kompetentsed valitsused nüüd teavad, et suured inflatsioonilised surved kuuluvad steriliseerimisele. 
Ja vastupidi, kõige ebakompetentsem, mida valitsus majanduspoliitikas saab, on populistlikult õhutada inflatsioonitõusu ootuseid.

Seda näib kõige lihtsam olevat teha vist nii, et valitsus laiutab käsi ja seletab, et inflatsiooni vastu ei saa meie midagi teha, et inflatsioon tuleb ju iseenesest. Sõltuvalt publikust seletatakse, et selle põhjuseks on naftahind, eurotoetused, tohutu majanduskasv, kuiv suvi jne.

Just valitsuse viimast laadi heietused viivad Phelpsi järgi selleni, et tegelik inflatsioon tõuseb lumepallina järjest kõrgemale, seda eriti palga tõstmise nõuete toel.

Kõik see kokku aga viib natuke hiljem majanduse konkurentsivõime langusele, kodumaise hoiustamise ning investeerimise kängumisele, majandusliku lõhestumise tõusule, spetsialistide ja välishanketöö väljavoolule. Kõik see omakorda viib majanduse suurde töötusesse.

Postimees 13.10.2006

Advertisements

oktoober 13, 2006 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: