Ülo Ennuste majandusartiklid

Kümne miljoni lause

Esmaspäeval Nobeli majanduspreemia pälvinud professor E. Phelps on öelnud, et «töötusest neetum on majandusele üldine uskumus, et inflatsioon tõuseb».

Nobeli preemiat poleks ta muidugi näinud, kui mitte seitsmekümnendate lõpus poleks tsiviliseeritud majandusega riigid asunud oma majanduspoliitikaid just selle lause vaimus reformima ning inflatsiooni väga rangelt ja usaldatavalt sihistama. Vist kohe nii usinasti, et majandustel kadus isegi vajadus kesk pan kade suurte reservide järele.

Tõepoolest, näiteks kui veel seitsmekümnendate aastate naftahinna šokk destabiliseeris Euroopa majandust suure inflatsiooniga, siis mõned aastad tagasi ei toonud analoogiline šokk euroliidu majandusele mingitki hinnatõusu. Kompetentsed valitsused nüüd teavad, et suured inflatsioonilised surved kuuluvad steriliseerimisele. 
Ja vastupidi, kõige ebakompetentsem, mida valitsus majanduspoliitikas saab, on populistlikult õhutada inflatsioonitõusu ootuseid.

Seda näib kõige lihtsam olevat teha vist nii, et valitsus laiutab käsi ja seletab, et inflatsiooni vastu ei saa meie midagi teha, et inflatsioon tuleb ju iseenesest. Sõltuvalt publikust seletatakse, et selle põhjuseks on naftahind, eurotoetused, tohutu majanduskasv, kuiv suvi jne.

Just valitsuse viimast laadi heietused viivad Phelpsi järgi selleni, et tegelik inflatsioon tõuseb lumepallina järjest kõrgemale, seda eriti palga tõstmise nõuete toel.

Kõik see kokku aga viib natuke hiljem majanduse konkurentsivõime langusele, kodumaise hoiustamise ning investeerimise kängumisele, majandusliku lõhestumise tõusule, spetsialistide ja välishanketöö väljavoolule. Kõik see omakorda viib majanduse suurde töötusesse.

Postimees 13.10.2006

Advertisements

oktoober 13, 2006 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: