Ülo Ennuste majandusartiklid

Poliit-ökonoomiliselt kreenist

Igipõlise mererahvana oleme siiani isegi rahva ühisasjade üle arutledes kasutanud kreeni kujundit. Väga mõttekas uskumus, sest eks just kreenis olek kuulutas kotermanni vihjeid laevameistri nähtamatute oskustega loodud uhke laeva saatuse kohta. 

Palju vett on vahepeal merre voolanud, meie majanduslaevuke on suuresti siirdunud seilama aineliste lainete vallast ainetuile info- ja teadmusvoogudele ning arvukad meistrid sekeldavad tema ümber oma teadmistega, mis näivat üldiselt omavahel kreenis olevat.

Sellel laevukesel tervikuna ei ole enam ühte kindlat füüsilist kreeni näitajat. Nobeli laureaadid, Phelps näiteks, väidavad hüpoteetiliselt, et enam ei ole isegi kõrge ametlik inflatsiooni näit majanduse eelseisva ebastabiilsuse kindlalt sobivaks iseloomustajaks. Sellest õigemaks olla hoopiski saanud elanike viirastuslikud uskumused-ootused inflatsiooni eelseisvast kasvust.
Arenenud demokraatlikes turumajandustes on põhikapitalideks tõusnud imaginaarsed inim- ja sotsiaalkapitalid, mis on samuti raskelt mõõdetavad. 

Nii mitmetegi majanduslaevukeste suundumist kas teadmus- või käte-jalgade põhises suunas peaks küllaltki õigesti näitama rahva ootusi ja uskumisi majandusliku ebavõrdsuse edasisest kuju nemisest. Vist on nende uskumuste kujunemise aluseks valitsuste usutavalt näivad majanduspoliitikad.

Postimees 2.11.2006

Advertisements

november 2, 2006 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: