Ülo Ennuste majandusartiklid

Külm dušš Soome parteide majandusplatvormidele

Näib, et mitugi Soome erakonda on meilt jälle šnitti võtnud ja endile valimiseelselt hiiglama karismaatilised majandusplatvormid kokku kirjutanud. Selge see, et istuvatele riiklikele rahandusametlikele on niisugune asi vastukarva. Nii lasid nad antidoodina käiku ühe väga-väga ettevaatliku pikemaajalise eelarveprognoosi (vt Valtiovarainministeriö, publikatsioon 4/2007).

Ettevaatlikkus seisneb selles, et võtmeliste majandusnäitajate oodatav kasvutempo – tööviljakus, inflatsioon, sisemajanduse kogutoodang – on kõik ligikaudu kaks protsenti või alla selle.

Erandina torkab silma ainult see, et töökäte arv käändub paari-kolme aasta pärast vähenema (tingituna eeskätt vananemisest) ja teadusarendustegevuse maht hakkaks suurenema viie protsendi ümber aastas.

Olgugi et see prognoos oli ilmselt valimiskampaania saastele vastukaaluks tagasihoidlikuna mõeldud, on meile selles siiski väga oluline sõnum: asjatundjate arvates leidub Soome majandusele sajandi keskpaigani vähemalt üks tagasihoidlik jätkusuutlik arengurada. Just selline, mis oluliselt väldib võõrtööjõudu, kusjuures loomulikku töökäte vähenemist püütakse korvata nii majandussisese struktuurse töötuse vähendamise kui kapitali tootlikkuse tõusuga. Viimast eeskätt teadus- ja arendustegevuse intensiivistamise kaudu.

Soomlastel on juba praegu teaduskulutused meist kümme korda kõrgemad ning seega sellisel kõrgel tasemel iga-aastane viieprotsendine tõstmine ei olegi nii kerge. Sama häda on neil pensionäridega, sest iga nende täiendav pensionär vastab kulude poolest 5-10 meie pensionärile.

 

Ülo Ennuste, majandusdoktor

Pärnu Postimees 20.03.2007

Advertisements

märts 20, 2007 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: