Ülo Ennuste majandusartiklid

Külm dušš Soome parteide majandusplatvormidele

Näib, et mitugi Soome erakonda on meilt jälle šnitti võtnud ja endile valimiseelselt hiiglama karismaatilised majandusplatvormid kokku kirjutanud. Selge see, et istuvatele riiklikele rahandusametlikele on niisugune asi vastukarva. Nii lasid nad antidoodina käiku ühe väga-väga ettevaatliku pikemaajalise eelarveprognoosi (vt Valtiovarainministeriö, publikatsioon 4/2007).

Ettevaatlikkus seisneb selles, et võtmeliste majandusnäitajate oodatav kasvutempo – tööviljakus, inflatsioon, sisemajanduse kogutoodang – on kõik ligikaudu kaks protsenti või alla selle.

Erandina torkab silma ainult see, et töökäte arv käändub paari-kolme aasta pärast vähenema (tingituna eeskätt vananemisest) ja teadusarendustegevuse maht hakkaks suurenema viie protsendi ümber aastas.

Olgugi et see prognoos oli ilmselt valimiskampaania saastele vastukaaluks tagasihoidlikuna mõeldud, on meile selles siiski väga oluline sõnum: asjatundjate arvates leidub Soome majandusele sajandi keskpaigani vähemalt üks tagasihoidlik jätkusuutlik arengurada. Just selline, mis oluliselt väldib võõrtööjõudu, kusjuures loomulikku töökäte vähenemist püütakse korvata nii majandussisese struktuurse töötuse vähendamise kui kapitali tootlikkuse tõusuga. Viimast eeskätt teadus- ja arendustegevuse intensiivistamise kaudu.

Soomlastel on juba praegu teaduskulutused meist kümme korda kõrgemad ning seega sellisel kõrgel tasemel iga-aastane viieprotsendine tõstmine ei olegi nii kerge. Sama häda on neil pensionäridega, sest iga nende täiendav pensionär vastab kulude poolest 5-10 meie pensionärile.

 

Ülo Ennuste, majandusdoktor

Pärnu Postimees 20.03.2007

Advertisements

märts 20, 2007 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: