Ülo Ennuste majandusartiklid

Ülo Ennuste vastukaja Taavi Veskimäe artiklile

Vastukaja: kas mitte kogu majandusstrateegia ei tuleks asjatundlikult läbi mõelda?

 

Riigikogu liige Taavi Veskimägi väidab (PM, 4.VI 07), et Eesti 2008 eelarvestrateegia tuleb «veel kord läbi mõelda.» Kuid Veskimäe poolt lisatud põhjenduste pidevast vastuoksustest siiski näib, et meie praegune põhihäda on ikka vist selles, et kogu rahvamajandusliku arengu ametliku alusstrateegia loogika lonkab ning eeskätt viimane vajaks valimispalavikust vabanenud asjatundlikku läbimõtlemist.

 

Tõepoolest, Veskimägi: «kui me tahame euroalaga hoomatavas tulevikus liituda (mida tuleb kindlasti teha), siis vajame …». – Taevane arm, mida meil tuleb kohe tõesti kindlasti teha, see on vohava inflatsiooni talitsemine. Euroalaga liitumise võimalus oleks talitsetud inflatsiooni juures ainult üks väga meeldiv lisaprodukt. Väga meeldiv eriti selle tõttu, et see aitaks omakorda täiendavalt inflatsiooni ohjata ja sihistada. Nt Sloveenias peale euroalale siirdumist kodumaine hinnatase mitte ainult ei stabiliseerunud vaid seda suudeti isegi komplitseeritud rahanduspoliitikaga isegi langetada.

 

Muide peaaegu igast teisest Veskimägi’ väitest paistab traagelniitide vahelt läbi, et kolalitsiooni majanduspoliitikas ei ole teaduspõhist arusaama ei inflatsiooni sihistamisest ega selle ülimast olulisusest ning komplitseeritusest (Friedman).

 

Veskimägi nt nõuab eelarveülejäägi edasist suurendamist, lisades, et «seda võib suunata nt pikaajaliste struktuursete reformide finantseerimisele.» – Jälle taevane arm, milleks siis selline suunamine peaks käima läbi eelarve ülejäägi valitsuse suva kaudu?

 

Ja mis veelgi hullem, eelarve ülejääkide suurendamine näib meil praegu toimuvat eeskätt administratiivselt hindade tõstmisega: seega Eesti konkurentsivõime vähendamisega, kroonihoiuste ostujõu järjest suurema langetamisega, välislaenubuumi edasise õhutamisega, Eesti rahvusvahelise investeerimispositsiooni järjest suurema taandamisega (rahvusliku varast lõviosa müümisega välisomanikele), elanike majandusliku ebavõrdsuse suurendamisega.

Postimees 4.6.2007

Advertisements

juuni 4, 2007 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: