Ülo Ennuste majandusartiklid

Vastukaja

Peaministril seekord peaaegu õigus.

Viimasel valitsusistungil vääras peaminister Andrus Ansip meisterlikult meie mõningate statistikute hüpoteesi nagu valitseks range seaduspärasus: mida kõrgemad on riigi kulutused sotsiaalkaitsele, seda vähem räigem on majanduslik ebavõrdsus. Seda Portugali näitel.

Tõepoolest, nimetet statistikad oleks pidanud natuke ettevaatlikumad olema ja tagasihoidlikumalt ehk teaduslikumalt ning vähempoliitiliselt kirjutama: «valitseb STATISTILINE seaduspärasus» ning ehk ka lisama, et Portugal on seejuures üks seda ÜLDIST reeglit suurepäraselt kinnitav erand. 

Nimelt on Portugal ELis koos Eestiga kindlalt viie kõige barbaarsema majandusliku ebavõrdsusega riigi rühmas, seejuures erinevalt meist on sotsiaalkaitse kulutuste osakaal Portugalis üsna keskmisel ELi tasemel, ehk nt kaks korda kõrgemal kui Eestis.

Muide, ega ükski statistiline majandusnäitaja ei ole ideaalne: ka meil oli alles äsja talunike suust kuulda vaikseid nurinaid, nagu oleks karta, justkui läheks meilgi mõningaid toetusi ja abirahasid liialt palju mõisnikele ja seega järelikult siin ebavõrdsust tõstvalt.

Kuuldavasti olevat eriti Portugalis sääraseid näited, kus vanade losside omanikud saavat rikkalikke riiklikke toetusi nt varamaksudega toime tulekuks vms, seega ebavõrdsust tõstvalt. Olevat veel teisigi erandlikke riike, kus sotsiaalkaitse summad pidavat varjatult kalduma rohkem toetama rikkaid kui vaeseid.

Kuid üldiselt on peaaegu kindlasti vastupidi: näiteks Rootsi on tuntud nii oma äärmiselt tsiviliseeritud tulujaotuse kui ka kõrgete riiklike sotsiaalkaitse summade poolest, elaniku kohta ületavad need summad seal umbes kümnekordselt eestlastele praegu osaks saavaid.

Postimees 10.7.2007

Advertisements

juuli 10, 2007 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: