Ülo Ennuste majandusartiklid

Kas maksukompott või -komplott?

Äpardlikust “avansilisest kasumimaksu” seaduseparanduse eelnõust

Möödunud nädalal vaaritasid riigikogulased üsna vaikselt firmadele järgmiseks kolmeks aastaks vist umbes nelja miljardi krooni jagu tulumaksukingituskompotti: seda nn maksuseaduse muudatuse seaduse pakendis (181 SE) firmadele uue maksuvalemi jõustamise näol.
Seaduse eelnõus oli rahandusministeerium uue valemi ilusasti paragrahvidest kubiseva seletuskirja vahele pakkinud. Seda nii, et uue valemi sisuline mõte jäi häguseks.

Kuid välispidiselt näib, et uue valemi järgi hakkavad firmad alates 2009. aastast tulumaksu kukupailt ette maksma, peenemalt öeldes avansseerima. Seejuures arvutatakse uues valemis avansilist tulumaksu ilmselt tunduvalt madalamalt arvestuslikult kasumisummalt kui 2009. aasta tegelik jne.

Jämedalt võib näiteks öelda, et firma 2009. aasta maksu arvutatakse 2007. aasta andmete alusel. Põhiliselt nimetatud ajalisest nihkest väiksema baasi poole tekibki mõne aasta jooksul meile eelarvesse nii nelja miljardi krooni suurune uus auk. Seletuskirja alusel 3,9921 miljardit krooni, mille eest saaks püstitada vähemasti paarkümmend iseseisvus-võidu-vabadussammast.

Küsitav valem

Miks on seda auku vaja? Vist ainult selleks, et meie maailma parim maksureformikomplott (“komplott” siin “strateegia” sünonüümina) oma nägu ei kaotaks ja saaksime dotseerivalt edasi rääkida, et näete, Eestis firmadel pole uue valemi järgi edaspidigi tulumaksu, eesti rahvas laseb oma maal firmadel – välisfirmad kaasa arvatud – vabalt hingata, eesti rahvas ei taha ega kuluta oma harimiseks firmade raha.

Muide, lugejale hoiatuseks siiski niipalju, et eelnõu seletuskirjas välja rehkendatud uuest valemist tingitud rahvusliku maksulaekumise langemise summa suurust tuleks väga ettevaatlikult käsitleda. Nimelt kõigest on näha, et seda on teinud asjatundmatud inimesed.

1. Lähemate aastate vastavad eelarvelaekumiste kahanemised seoses uue valemi jõustamisega on nad prognoosinud tuhandikpromilli täpsusega, teatavasti asjatundjad sellel alal suudavad seda teha vaid +/-15protsendilise veaga.

2. Seaduse 54 pügal räägib “summa aritmeetilisest keskmisest” – see termin kuulub ilmselt juristiarvutuste valdkonda.

3. Oleks võinud lisada, kui palju sellest summast, kui mitte lõviosa ehk nii kümne iseseisvus-vabadus-võidusamba raha läheb selle valemiga täiendavalt välismaale/mitteresidentidele.

4. Seletuskirja autorid võinuks lisada, et mõne teise – tsiviliseeritud – valemi kasutamisel saanuks selle ema-tütarfirma maksukompoti küsimuse (90/435/EMÜ, mis sätestab, et tütarfirma dividende emafirmale ei maksustata), lahendada mõne sellise valemiga, et nimetet kümne samba jagu raha paari aasta jooksul oleks hoopiski täiendavalt rahvuslikku eelarvesse laekunud, et selline tütar-emafirma tulumaksureegel ei ole mitte ainult eurodirektiiv, vaid rahvusvaheliselt laiemalt jõustatud, näiteks Euroopa koostöö- ja arenguorganisatsioonis (OECD).

5. Kas see arvutus tugineb meie edasise majanduskasvu tohutu “edu” jätkumise eeldusele?

Seadusemuutmise moraal

Võimalik on tõestada, et kui mingist sootsiumist suurem osa indiviide (näiteks 53 protsenti) ei suuda enam arukalt jagada, mida on vaja põhjalikumalt arutada, kas ühe normaalse samba ehitamist tuleviku kindlustamiseks mineviku tõese mäletamise nimel või paarikümne samba jagu sambapüstitussummade vastu taevast laskmist mingi reformistliku fix-plot’i (ettevõttel tulumaksu justkui mingi arvutusvõtte abil pole) nimel, siis selline sootsium ei saa olla jätkusuutlik.

Sellise sootsiumi muserdatud sotsiaalteadmust on vaja kiiresti vägagi kollektiivselt ravida. Eeskätt selles kontekstis, et kiiresti kõik rahvuslikud maksulüngad halastuslikult kõrvaldada ning kõik sellest tulenevad täiendavad laekumised rahvusliku teadmusstruktuuri päästmisele suunata, et püüda okupatsioonist ilmselt fataalselt muserdatud rahvuslikku teadmusstruktuuri allakäigutrepi nõiaringist välja upitada. Mitte vastupidi.

Ülo Ennuste, majandusmatemaatika professor

Pärnu Postimees 3.04.2008

Advertisements

aprill 3, 2008 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: