Ülo Ennuste majandusartiklid

Kui tähtis on analüütiku ausus?

Analüütik Heido Vitsur kirjutab (ÄP, 27. juunil, arvamus): „Nii on kommertspankade prognoosid osutunud ju paremaks kui riigiasutuste omad. Samas kui kommertspangad maksaks oma analüütikuile sama palju kui riik, poleks nende analüüsid paremad riigi omadest.” 

See ikka nii päris raudselt vist ei ole. Näiteks Eesti Panga (riigiasutus) mitugi prognoosi, mis ei ole publikule mõeldud, ei jäta kvaliteedilt suurt midagi soovida (tänavuseks vihjavad nad majanduslanguse olulisele tõenäosusele).

Avalikkusele ja teistele

Iseasi, et avalikkusele räägivad nad Eesti Pangas (EP) midagi muud, eeskätt ainult seda, mis ikka igal juhul valitsust moosib. Täiesti räigelt pandi nad administratiivselt avalikkusele udu ajama 2005. aasta lõpu poole.

Selleks ajaks oli makroasjatundjatele selge, et valitsuse inflatsioonipoliitika keerab euroga liitumise, s.o ka EP kompetentse põhitegevuse käkki ning see poliitika ongi valitsusel populist-taotluslik.

Nüüdseks on isegi riigikogus seadus kokku vassitud, et EP analüüsid, mis võivad valitsuse poliitikale paha varju heita, tuleb maksumaksja eest, kelle kulul need tehtud, varjule panna.

Ilmselt tuleb avalikkuse silmad eriti kinni pigistada seiga ees, et Eesti majanduse allakäigu, konkurentsivõime vähenemise, laristamisele õhutamise vms põhiprobleemiks on valitsuse vastutustundetu/asjatundmatu inflatsioonipoliitika: eeskätt hindade tõstmisel põhinev eelarve paisutamine ja eelarve „ülejääkide” planeerimine jne.

Viimast tõdeb lõppude lõpuks ka analüütik Vitsur oma arvamuses, kuigi alles aastake või nii tagasi tellis arengufond mitte vist päris ilma tema nõustamiseta TÜ majandusteaduskonnalt „analüüsi“ Eesti majanduse konkurentsivõime kohta, mis huvitaval kombel ei sisalda õieti sõnakestki meie kõrge inflatsiooni raudsest seosest ekspordi ning konkurentsivõime langusega.

Majandust veab inflatsioon?

Viimane markantseim näide võimalikust seosest analüüsi headuse ja „analüütiku” palga vahel oleks vist järgmine: “… Minu meelest Eesti majanduse ümberstruktureerimise peamine mootor on kõrge inflatsioon …” (EP nõukogu vastne esimees Jaan Männik, PM.ee 23. juunil 2008).

See näide väärast lausest ei pruugi olla näide autori aususe puudumisest, vaid pigem riigikogulaste vastutustundetust käitumisest (vaatamata kõrgele palgale), kes on seadustanud, et EP nõukogu esimees võibki olla ilma erialase hariduseta. St ilma kas või Friedmani pärandit või Phelpsi (Nobel 2006) õpetust tundmata.

Nende kapitalismi õpetuse põhituum lühidalt oleks: moodne rahvuslik teabemajandus on moodsa majandusteaduse alusel reguleeritav ja seega kompetentsel juhtimisel mittetsükliline protsess, mis saab edukalt toimida ainult ja ainult inflatsiooniliste survete asjatundliku mahasurumise ja madala inflatsiooni etteplaneerimise tingimustes, kus riigi roll piirdub eeskätt sellega, et normaalselt hoolitseda hariduse ja tervishoiu ning tõrjutute ja vähekindlustatute eest ning ka hõivatuse kõrge taseme eest, luues selleks vastavaid legaalseid mehhanisme, seda ka innovatsiooni edendamiseks ning majandustoimijate tegevuste ausaks avalikustamiseks ning tõe rääkimiseks.

Ärimajandushaidele, kröösustele, mikroökonoomikutele, mehaanikutele, politikaanidele ja poliit-broileritele, konjunktuurianalüütikutele, euroskeptikutele jne võib viimati öeldu aga tõesti veidrana tunduda, vaatamata sellele, et üleilmne teabemajandusevolutsioon ise on selle õigsust üha enam kinnitamas.

Ülo Ennuste, majandusmatemaatika professor

Pärnu Postimees 9.7.2008

Advertisements

juuli 9, 2008 - Posted by | Uncategorized |

1 kommentaar »

  1. Myślę, że jest to jeden spośród fenomenalnych artykułów na jakie trafiłam.
    Jestem oczarowana, że mogłam go przeczytać.
    Proszę o więcej:).

    Kommentaar kirjutas Anonüümne | märts 12, 2013 | Vasta


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: