Ülo Ennuste majandusartiklid

Kus on loogika?

Aprillis 2008 ei võetud riigikogus vastu tulumaksu vähendamise otsust. See otsus oli tehtud juba mitu aastat tagasi. Aprilli muudatused muutsid tulumaksu tasumise korda – tekkis avansilise tulumaksu tasumise kohustus (iseenesest võib suurendada tulumaksu laekumist) ja iga-aastane tuludeklaratsiooni esitamise kohustus (osaliselt lükkab väikeettevõtetel tulumaksu tasumise aega edasi).

Miks ainult väikestel? Ja kui tasumise aega alates 2009 jaanuarist edasi lükatakse, laekub 2009. aastal seaduse eelnõu seletuskirja järgi kaks miljardit krooni vähem. Kus on loogika?

Elektrihinna vähendamine puudutab küll otseselt kodutarbija rahakotti, seega “mõjutab” otseselt inflatsiooniindeksit, kuid ei suuda vähendada muude teenuste ja kauba inflatsiooni. Kus on loogika?

Pole mingit põhjust, miks ettevõtja peaks kulude vähendamise tõttu müüdavate teenuste ja kauba hindu vähendama, eriti arvestades, et muud hinnad (sh kütuse hind) endiselt kasvavad.

Eesti Energia tulubaasi vähendamine seab ohtu ettevõtte konkurentsivõime elektrituru avanedes – võib juhtuda, et tarbime siis Soome või Vene tuumajaamade kütust, sest Eesti Energia ei suuda rahapuuduses enam piisavalt investeerida.

Laenude “tollimaks” toodab oluliselt inflatsiooni juurde. Kui tollimaks on näiteks kaks protsenti, on kõigi laenud vähemalt kaks, tõenäoliselt aga 2,2 protsenti praegusest kallimad.

See vähendab oluliselt laenude pakkumist, toob kaasa tõelise kinnisvarakrahhi, sest ei jõuta enam laenuintresse tasuda, ja tõenäoliselt pankade pöördumise Euroopa Kohtusse, sest ei ole kindel, et sellist maksu on üldse võimalik tänapäeval kehtestada.

Ärksamad isikud hakkavad laenu võtma Soome, Läti ja Euroopa Liidu muudest pankadest otse, ilma Eesti Panga “kurja käeta”.

Eesti pankade tulud vähenevad ja pangasektor asub töötajaid koondama. Siis hakkavad Eesti pangad Eesti hoiustest laenu andma. Soomest ei anna Eesti kilule keegi odavat laenu, kus on loogika?

Huvitavad võlakirjad pakuvad huvi, kui nendele makstakse intressi turutingimustel, seega praegu vähemalt 5,5 protsenti, arvestades eelneva punktiga, siis vähemalt “Eesti Panga tollimaksu” võrra rohkemgi. See annab riigile olulise lisakoormuse, mis küll algul toob kulutamiseks raha juurde, ent hiljem tuleb koos intressidega tagasi maksta. Algul on küll hea soe, kuid pärast mitte. Kus on loogika?

Ei ole leidnud tõestamist, miks peaks ettevõtjad toidukauba müügihinda alandama, kui käibemaksumäära vähendatakse.

Soomes on toiduainete käibemaksumäär madalam kui Eestis, aga kaup enamasti kallim. Kauba hinna määravad maailmaturg ja kohalik ostujõud, mitte käibemaksumäära võimalik vähendamine näiteks 10 või 13 protsendi võrra. No ei ole loogikat.

Ülo Ennuste, majandusmatemaatika professor

Avaldatud: Pärnu Postimees 8.08.2008

Advertisements

august 8, 2008 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: