Ülo Ennuste majandusartiklid

Ometi üks majanduspoliitiline ettepanek peaministrilt, mis vajaks rahva toetust

Peaminister Andrus Ansip: “Kui maksumuudatustest otsida tulu lisaeelarvesse, tuleks arutada seda, kas on väga mõistlik rakendada ettevõtte maksustamise korda juba uuest aastast või tasub seda aasta või teise võrra edasi lükata.” (7. augusti EPL.ee, 8. augusti PM.) 

See arukas ettepanek on ilmselt tehtud firmade nn avansilise tulumaksuseaduse paranduse jõustamise edasilükkamiseks uue aasta algusest kaugemale.

Edasilükkamine võimaldaks: 1) tuleva aasta eelarvesse tagasi tuua paar miljardit maksulaekumisi (seda vastavalt selle seaduseelnõu seletuskirjale, vt riigikogu kodulehelt) ja seega oluliselt leevendada tuleva aasta eelarve defitsiidiprobleeme;

2) valitsusel lõpuks ometi näidata pikka nina investoritele-mahhinaatoritele, kes uue eelarveseaduse aukude ärakasutamise ettevalmistamiseks juba kiiresti vähendasid/vähendavad oma firmade aktsiakapitali ja nüüd mõneks ajaks lolliks jäävad, seega ka mõnevõrra pidurdada Tallinna börsilt kümnete miljardite ulatuses rahvusliku kapitali haihtumist.

Kuid, siin oleks peaministril vaja kogu rahva tugevat toetust, sest on ju tema siiani ainukene võimurite hulgast, kes riigimehelikult on alustanud eelarve tasakaalustamisele lähenemist: mitte ainult krokodillilikult, vaid ka peremehelikult – seda eelarvetulude suurendamise seisukohaltki.

Kahjuks mujalt kõrgemalt poolt pole selles lõigus riigimehelikkust märgata. Ei saa ju kõige paremagi tahtmise juures heaperemehelikuks lugeda rahandusministri ütlust “minul rohkem raha ei ole kui 96,3 miljardit”.

Taevane arm, just ise ta alles pool aastakest tagasi laskis oma ministeeriumis juristidel selle uue maksuseaduse eelnõu koos seletuskirjaga kokku panna, nüüd läheb lähematel aastatel firmade dividendide tulumaksude edasinihutamisega ligi neli miljardit eelarvetulude laekumisi korstnasse, õigemini eeskätt Rootsi pankadele kingituseks.

Mis veelgi olulisem, rahval tuleb Ansipit tingimata julgustada, et kui ta ütles a, julgeks ta öelda ka b. Nimelt, siiani kehtiv ettevõtete tulumaksustamise kord on auke täis ja selle kaudu on voolanud välismaale, nii itta kui läände, kümneid ja kümneid miljardeid siin fabritseeritud kasumeid, ilma siia sentigi selle tasuks tulumaksu maha jätmata. Kuid naljakal kombel suudeti äriühingute seaduse parandus selliselt kokku panna, et lähematel aastatel maksustamatuse auk suureneb-süveneb.

Seadusemuudatust tehti eeskätt meie maksuseadustiku euroliidu nn ema- ja tütarühingute direktiiviga harmoniseerimise loori all, ja selle all sai teha igasugu juriidiliselt huvitavaid asju. Nüüd on tagatipuks selgunud, et meie praegune maksuseadus on siiski nimetet direktiiviga kooskõlas ja seadusmuudatus on sellisel eesmärgil mõttetu.

Järelikult, peaminister peab riigimehelikult julgema lasta seadusparandus riigikogul üldse ära koristada ja selle asemele laskma koostada euroliidu tsiviliseeritud majanduskeskkonnaga ühilduva rahvuslikele huvidele vastava normaalse seadusparanduse. Moodsa majandusteaduse põhiselt algab selline parandus nii: ettevõtted maksavad kasumilt tulumaksu …

Ülo Ennuste, TTÜ erakorraline professor

Avaldatud: Pärnu Postimees 14.08.2008

Advertisements

august 14, 2008 - Posted by | Uncategorized

1 kommentaar »

 1. skrajnej chwili Zachary koniec, pocałował ją spośród
  bildpresse boku w szyję.
  – Twe usta, kochana, znajdują się zbyt kuszące – roześmiał się a
  rozkołysał hamak.
  – Czemu rozwieszono obstrzyga tak w oddali od siebie? Chciałbym
  cały.

  Kommentaar kirjutas Zachary | aprill 13, 2013 | Vasta


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: