Ülo Ennuste majandusartiklid

Igor Gräzini tõrjelahingud

Ainuke eelarveküsimuse lõik, milles Igor Gräzinilt (vt ”Suured eelarvekoostajate tõrjelahingud on alles ees“, PP 9.10) kui eelarve tõrjelahingute pidajalt oleks võinud mingitki kompetentsi oodata, on siiski klounaadiks muudetud.

See on küsimus, kuivõrd eelarve-eelnõuga kaasaskäiv maksuseaduse paranduseelnõu kõrvaldaks vähemalt kõige barbaarsema absurdsuse kasumimaksude alal.

Praeguse kasumimaksustamise korra puhul saab mitteresidendist omanik jämedalt öeldes seaduslikult kogu kasumi Eestist välja viia ilma oma kasumist Eesti eelarvesse sentigi jätmata. Seega on meie eelarvete rahvuslikud kaotused olnud aastaid miljardeid ja miljardeid.

Aga selles küsimuses jääb Gräzin oma partei Švejk-sõduriks ja vastab absurdiga: „Reformierakonna, õieti küll veel liberaaldemokraatliku erakonna 16 aastat tagasi algatatud ainuvõimalik majandusarendamise tee – maksude minimeerimine ja alandamine jäi paika. Siit Eesti riigi potentsiaalne kasv, mis tuleb niisama kindlalt kui päike hommikul ning alati veidi varem, kui on oodatud.“

Nii et reformarite geniaalne tulumaksuseadus on isegi päikese liikumist mõjutanud. Miks mitte, kui mõelda, et selle geniaalse idee olla Gräzin leidnud kolmandajärgulisest USA ajalehest, vist Friedmani korteri lähedalt.

Tõsiteaduslikult tähendab „tulumaksude minimeerimine“ aga hoopis inflatsiooni maksimeerimist ja seega laastava inflatsiooniga (üle viie protsendi või nii on laastav) majanduse järjekindlat jätkusuutmatuse planeerimist.

Muide, eelnõu üks suuremaid apse on ilmselt see, et järjekordselt on rahandusministeerium naiivselt prognoosinud tulevaks aastaks kaks korda madalama inflatsiooni, kui ratsionaalselt arutledes võiks oodata (ei pruugi märgata, et kuigi Läti sisemajanduse kogutoodang langes tänavu rekordiliselt, püsib inflatsioon rekordtasemel edasi).

Tundub vähe tõenäoline, et meilgi ringi patseerivad pakskassid annaks oravatele veel niipea voli hindade elu eest kõrgemale tirimisest loobumiseks (näiteks eurole ülemineku edasilükkamine ehk ärahoidmine kõrge inflatsiooniga annab pankadele valuutavahetuse näol hõlptulu miljardeid).

 

Ülo Ennuste, majandusmatemaatika professor

Avaldatud: Pärnu Postimees 16.10.2008, Blogi sponsor: Dell Eesti

Advertisements

oktoober 16, 2008 - Posted by | Uncategorized |

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: