Ülo Ennuste majandusartiklid

Igor Gräzini tõrjelahingud

Ainuke eelarveküsimuse lõik, milles Igor Gräzinilt (vt ”Suured eelarvekoostajate tõrjelahingud on alles ees“, PP 9.10) kui eelarve tõrjelahingute pidajalt oleks võinud mingitki kompetentsi oodata, on siiski klounaadiks muudetud.

See on küsimus, kuivõrd eelarve-eelnõuga kaasaskäiv maksuseaduse paranduseelnõu kõrvaldaks vähemalt kõige barbaarsema absurdsuse kasumimaksude alal.

Praeguse kasumimaksustamise korra puhul saab mitteresidendist omanik jämedalt öeldes seaduslikult kogu kasumi Eestist välja viia ilma oma kasumist Eesti eelarvesse sentigi jätmata. Seega on meie eelarvete rahvuslikud kaotused olnud aastaid miljardeid ja miljardeid.

Aga selles küsimuses jääb Gräzin oma partei Švejk-sõduriks ja vastab absurdiga: „Reformierakonna, õieti küll veel liberaaldemokraatliku erakonna 16 aastat tagasi algatatud ainuvõimalik majandusarendamise tee – maksude minimeerimine ja alandamine jäi paika. Siit Eesti riigi potentsiaalne kasv, mis tuleb niisama kindlalt kui päike hommikul ning alati veidi varem, kui on oodatud.“

Nii et reformarite geniaalne tulumaksuseadus on isegi päikese liikumist mõjutanud. Miks mitte, kui mõelda, et selle geniaalse idee olla Gräzin leidnud kolmandajärgulisest USA ajalehest, vist Friedmani korteri lähedalt.

Tõsiteaduslikult tähendab „tulumaksude minimeerimine“ aga hoopis inflatsiooni maksimeerimist ja seega laastava inflatsiooniga (üle viie protsendi või nii on laastav) majanduse järjekindlat jätkusuutmatuse planeerimist.

Muide, eelnõu üks suuremaid apse on ilmselt see, et järjekordselt on rahandusministeerium naiivselt prognoosinud tulevaks aastaks kaks korda madalama inflatsiooni, kui ratsionaalselt arutledes võiks oodata (ei pruugi märgata, et kuigi Läti sisemajanduse kogutoodang langes tänavu rekordiliselt, püsib inflatsioon rekordtasemel edasi).

Tundub vähe tõenäoline, et meilgi ringi patseerivad pakskassid annaks oravatele veel niipea voli hindade elu eest kõrgemale tirimisest loobumiseks (näiteks eurole ülemineku edasilükkamine ehk ärahoidmine kõrge inflatsiooniga annab pankadele valuutavahetuse näol hõlptulu miljardeid).

 

Ülo Ennuste, majandusmatemaatika professor

Avaldatud: Pärnu Postimees 16.10.2008, Blogi sponsor: Dell Eesti

Advertisements

oktoober 16, 2008 - Posted by | Uncategorized |

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: