Ülo Ennuste majandusartiklid

„Tulumaksuseadused Tähtedega“ – esimene vaatus toodi kulisside tagant välja

See toimus Lossis 15.X 08 ja oli väga peene faabulaga, krüptilise märkusega „muudetud kujul“, täiesti Baumarchais’e kaliibris klassikalise teravmeelsuse ja lõbususega. Eriti nauditav oli Kaval-Antsu sarnasus Figaro’ga, Jürka sarnasus tüüpilise maa-aadli esindajaga, Nestor mängis silmapaistvalt iseennast  jne.
Esimeses vaatuses ei tõstetud pinget mitte mingi ärakulunud nipiga, et nagu püssi seinale riputamisega mis kolmandas vaatuses oodatavalt traagilise lahenduse toob vms. Seevastu lõppes esimene vaatus tohutu aplombiga Figaro teisiku poolt, kes tanskliskledes liugles lava ees oleva mikrofoniga prügikasti juurde ja suure kõmakaga viskas sinna „Seaduse RT I 2008, 17, 119“ kogu täiega, seejuures mefistoliku muigega hüüdes „kehtetu“ ning publikule pomisedes, et ta olla unustanud selle žesti tegemata juba vaatuse alguses.
Siinjuures peab kahjuks kriitiliselt ütlema et Figaro tegi selliseid žeste kergemeelsete kupleekeste saatel, mida rahvas armastas kaasa laulda. Seega oleks Kaval-Antsu osatäitjaks olnud mõjuvam panna mõni laulutäht – nendest ju osatäitajate hulgas, nagu TVst selgub, puudust pole.
Kullisside tagussesse mittepühendatule tuleb lisada, et prügikasti visatud „Seadusel“ polnud õieti veel Vabariigi Presidendi poolt antud kinnituse tint veel täiesti kuivanudki, rääkimata seaduse jõustumisest (rahvakeeli nn avansilise kasumimaksu seadus, mille sepistamine muuseas pidi näitama euroliidule ka meie seadusloome alase intellekti üleolekut, vähemalt maailma parima viie esimese hulgas olekut, vähemalt rahanduse küsimustes).
Selline käraks vaatuse lõpus äratas ilmselt paljud ja pani mõtlema, et mis hakkab toimuma järgmistes vaatustes, eriti teises, kuhu võtab pöörde. Publiku peavooluarvamus näib olevat, et kuna me tänapäeval oleme kõik asjatundjad eeskätt jäätmesortimise või mõned isegi -kaardistamise alal, siis prügikastitseen ei olnud juhuslik. 
Et see tahtis vihjata sellel, et edasi hakatakse uurima, et kas mitte prügikasti visatud oopus, millega oli muide ministeeriumites (nende sümbolina mängis väga sümpaatselt Jürka) suurt higi ja skribeerimise vaeva nähtud, ei sisalda äkki siiski veel sekundaarseks ümbertöötlemiseks sobivaid osiseid, kas neid ei peaks vähemalt kaardistama? Kas äkki ärvisatud seadusandluspesuvette järjekordselt mõnada lapsuksest ei ole jäänud? 
Tõepoolest, õnnetu väljavisatud seaduses säte 18) selgelt ütles, et kehtiva Tulumaksuseaduse (RT I 1999) paragrahvis 29 lõige 8 tunnistatakse kehtetuks alates uuest aastast. 
Kuid esimesest vaatusest jäi mulje et praegu viljeldavas tulumaksu seadusparandamise parandamise seaduse eelnõus muudetud kujul (352 SE I) see kehtetuks tunnistamine ilmselt ei jää kehtima. Seega saab järjekordselt põlistatud, et siinsed olulised mitteresidendid hakkavad lõpmatuseni Eestist omi dividende seaduslikult välja vedama ilma sentigi meie  riigieelarvesse panustamata siin kokku krabatud kasumitest?
Või kas tõesti kolmandas vaatuses Jürka toob kulminatsioonina kulisside tagant karmatult lavale arvutused, et palju ikka meie mitteteadmuspõhiste tulumaksuseaduste käkerdluste tõttu on siin loodud rahvuslikke tulusid ilma maksustamata kanditud (muidugi kröösuste tubli lobitööde tagajärgedel) siit teistesse riikidesse, kas nt üldse nn kremlilähedased venetransiidifirmad meie eelarvesse nende tohututest hõlpkasumitest on kunagi sentigi maksnud jne.
Kas tõesti Jürka mängib viimases kulminatsioonis kaval-antsud üle ja pisarateni viidud publiku silme all, õnneliku lõpu saabudes, Vabariigi Presidendi kinnitamiseks antakse lõpuks Lossist tulumaksu seaduse parandus selliselt ja mitmeselt (Nestori märkus esimeses vaatuses) muudetud kujul, et mis on kristallselgelt läbipaistev, on rahvuslikes aga mitte partokraatlikes  huvides, ning ei sisalda euroliidu partnerite suhtes kaval-antsulikke kõlvatu konkurentsi trikke.
Jah, ja kuipalju lisa-miljardeid need kõlbelised parandused eelarvesse toovad.
Advertisements

oktoober 21, 2008 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: