Ülo Ennuste majandusartiklid

Almunia tulevikustatistika on majandusteoreetiliselt tõesti riukaline lugemine

 

Almunia tulevikustatistika on majandusteoreetiliselt tõesti riukaline lugemine:

 

EC Directorate-General for Economic and Financial Affairs – „Economic Forecast“+ „Statistical Annex“.  Autumn 2008. 

 

 

Puhtmajandusteaduslikult oleks täielik neandertallase värk kui nii toimida nagu Almunia analüüsis, nt avalikustada inflatsiooniprognoosidest ainult nende keskväärtused, ilma usalduspiiride prognoose lisamata. Tõepoolest, inflatsiooni prognoosid on ühed kõige suurema määramatusega seotud värgid ja seega nende prognoosidega seotud riskide/usalduspiiride näitamata jätmine vihjab ilmselt sellele, et tegemist on eeskätt poliitiliste ning eeskätt liikmesriike mobiliseerivate tulevikustrateegiatega.

 

Eelöeldut kinnitab ka asjaolu et teatavasti on nn naiivsete prognoosimudelite vaatevinklist inflatsioon sama kaootiline nähe nagu Brown’i liikumine. On tõestatud, et naiivsete prognoosimudelite tulemused ei ole üldiselt paremad sellest, et kui jääda viimase statistika fikseerimise juurde. Seega, teoreetiliselt, Eesti puhul prognoos 2009 inflatsiooni kohta 11% (2008 statistika) on sama usaldusväärne kui Almunia prognoos 5%. Ahet miks arvata, et viimane prognoos on teoreetiliselt naiivne: aga sellepärast, et see langeb praktiliselt täpselt kokku nii EP kui ka RMi viimaste inflatsiooniprognoosidega. Kahjuks kuskilt võrdluseks vastavat kompleksprognoosi suurte tasakaalumudelite alusel Eesti kohta kuskilt pole võtta, seega jäägem Almunia oma kasutama pealegi.

 

Kui nii, siis nüüd on meil mugav võimalus prognoosida ligikaudselt et kui suur on igas euroliidu riigis potentsiaalne inflatsioonipragu ja selle abil omakorda iseloomustada kogu finantslõhet. Teatavasti ELi keskpanga hinnang on et optimaalne inflatsioon oleks 2% läheduses (ka Maastricht’i kriteerium vihjab, et inflatsioon on arenenud riigi poolt juhitav), seega riigi finantslõhe oleks ligikaudselt mõõdetav nii: inflatsiooni näit miinus 2% ja selle tulemuse alusel saame hinnata ka riigi kaotust käpardlikust finantsjuhtimisest (nt võtte viimase suuruse ruutu, loogiline, sest ruutimisel plussid ja miinused muutuvad võrreldavateks).

 

Mis veelgi vahvam, Almunia avalikustab ka kõigi euroliidu riikide toodangulõhede prognoosid (Annex lk 146, täpsemalt GDPde prognostiliste juurdekasvutempode ning nende potentsiaalide/optimumide vahed). Need vahed esmalt näitavad suurepäraselt, et kas riigi majanduspoliitika on päri-kõigutav ehk populistlik-krabav või vastu-vapustuslik ehk rahvuslikult pikaajaline-heaoluline. Kui võtame nende pragude hinnangud ruutu, siis saame omakorda suurepärase hinnangu kahjude kohta mis reaalmajanduse käpardlikust juhtimisest tuleneb rahvuslikule majandusele (mitte segi ajada mõne klanni mõttes või huvides).

 

Nõndamoodi, kui nüüd edasi liidame mõlemad prognostilised kaotused kokku (finants ja reaalkaotused), siis saame riigi majanduspoliitikast riigile tuleneva komplekskaotuse hinnangu, teatava hinnangu selle kohta kui suured võimalused lähevad riigile igavaseks kaduma.

Kerge on tabelitest näha, et Eesti on praegu euroliidus esirinnas, ikka esimese viie hulgas oma majanduspoliitilise käpardlikkuse alal (nii nt omab Eesti praegu kaotushinnangut 64 punkti, nt Soomel 4 punkti ja ELil 1 punkt). Kuid kui asjad lähevad Almunia nägemuse järgi ja nt 2011 oleme eurotsoonis siis meie majanduspoliitiline kompetents paraneb dramaatiliselt – tunduvalt jõulisemalt kui Soomel ja ELil.

 

Kerge on ka tabelitest näha, et ka Eesti praegune, euroliidu kontekstis  suhteliselt tugev majandussurutis leevendub aastaks 2010 ja et üldiselt euroliidus tervikuna ega lõviosas riikidest märgatavat majandussurutist finantskriisile ei järgne, seda vähemalt aastani 2011.

Seda Almunia prognoositud näitude järgi ning kasutades nende agregeerimiseks kodukootud rusikavalemit: majandussurutise määr = inflatsioon – kasvutempo.

Advertisements

november 6, 2008 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: