Ülo Ennuste majandusartiklid

Sotsiaal-alasite ja äri-haamrite vahel oleva rahandusministrile toetuseks

Sotsiaal-alasite ja äri-haamrite vahel oleva rahandusministrile toetuseks

 

Veel septembris tegi rahandusminister Ivari Padar lõpuks ometi ühe riigiperemehelikult olulise ja poliitökonoomiliselt mihusa avalduse: praegu meie majanduse üheks olulisemaks probleemiks on kõrge inflatsioon (PM 10.IX). Tõsi, moodsate põhivoolu majandusteooriate alusel oleks siiski täpsem öelda: kõige olulisemaks probleemiks on 1) desinflatsiooni (hinnatõusude pidurdamise) realiseerimine administratiivselt nii- ja naasuguste meetmetega ja sellega seoses ka sotsile kohane sellega kaasnev majandusliku reaalse ebavõrdsuse leevendamine ning 2) täiustada/reformida Eesti finantsmajanduslikke institutsioone ja mehhanisme nii et tulevikus vähemalt välistada administratsiooni poolt inflatsiooni tõusule takka aitamine ja selleks reformida a kasumimakse tõstmise suunas, samuti sotsile sobiv ettepanek.

 

Ratsionaalseks desinfleerimiseks on meie publik valitsusele esitanud tosinaid majandusteoreetiliselt pädevaid otseseid ettepanekuid, mis suures osas oleks rahvusliku majanduse jätkusuutlikkuse seisukohalt äärmiselt efektiivsed: käibemaksumäärade alandamine (eeskätt toidukaupadele ja energiale), käibemaksumäärade erisuste radikaalne suurendamine (nt inglastel on elektrile käibemaks alla viie protsendi), defitsiidiga eelarvete koostamine (võimaldab leevendada hindade administratiivset tõstmist eelarve täitmiseks), mõttetutest populistlikest eelarveülejääkide planeerimisest loobumist, tulumaksumäärade efektiivset tõstmist, seda eriti äriühingute kasumitele (arvestades, et praegu suuremale osale meie ettevõtete välismaistele omanikele jaotatakse dividende välja vedamiseks siin tulumaksustamata jne.

 

Häda on nüüd aga selles, et meie praeguses majandusmehhanismis paljudele meie suurtele ja mõjukatele kröösustele, ettevõtjate ning ärikate (lühikese horisondiga ärimehed) gruppidele, pankuritest rääkimata (kindlasti nt lõikavad kasu ka mõttetutest „valuutavahetustest”), osutub hindade tõus olevat lausa taevamanna. Seda siis nii ka neid ringkondi esindavatele ja nende grupihuvisid kaitsvatele meie väga võimukatele võimuritele (nii seadusandlikele kui ka täidesaatvatele võimunaistele ja -meestele). Seega, niikaua kuni ei toimu majandusmehhanismi tõrgete remonte, senikaua pole mingit lootust rahvuslikku majandust laastavat inflatsioonitõusu uuesti ohjeldada ja järgmisest stagflatsioonist välja tulla.

 

Isegi kui rahandusminieerium pühendaks 2009 eelarve põhiliselt stagflatsioonist tagasipöördumise saavutamiseks (nt vähemalt väldiks mistahes administratiivseid hindade tõstmisi ja jõustaks tulumaksude langetamise lõpetamise või midagi sarnast) ei pruugi see üritus ilma täiendavate kvaliteetsete institutsionaalsete disainide jõustamisteta ning kehtivate majandusmehhanismide kvaliteeti parendamata õnnestuda. Iseloomulik näide on juba laekunud: mõningad meie juristid jõudsid desinformeerida publikut majandusteoreetiliselt absurdse „uudisega”, et tulumaksulangetamise peatamine on Põhiseaduse vastane, ja et riigi poolt sellest peatamisest subjektidele tekitatud kaotused on ilmselt kohtu kaudu tagasi nõutavad.

 

Muide, igasuguseid lihtsaid stimuleerimise nõkse leiduks, et kuidas tekkinud ummikust püüda välja pääseda. Nt kui võimurite palgad seostada keskmiste nominaalpalkade asemel hoopiski reaalpalkadega, võiks olukord muutuda kardinaalselt. Nimelt reaalpalk on selline väiksem number, mis siis järgi jääb kui nominaalpalga numbrist hinnatõusude luhvti mõnevõrra välja lasta (jagada inflatsiooniindeksiga). Võib kihla vedada, et peale taolist seostamist nii mõneski tegelases riigikogus, valitsuses jne hakkab riigimehelikult vastupandamatu huvi kerkima rahvuslikes huvides efektiivse desinfleerimise vastu.

 

Kahju muidugi, et hr rahandusminister ei näi aga enam justkui märkavat, et tema kui riigimehe ülesanne ei ole eelarve puhul ainult krokodilli mängida oravate juhtimisel ja kröösuste mahitusel, vaid vastutustundeline riigimees nagu peremees kunagi peab vaatama et sulased vilja salvedesse (eelarvesse) tassides ei saaks osa endale jätta. Aga seda meie lugupeetav ei tee üldse märkamaks et miljardeid saaks eelarvelaekumisi suurendada kui nt kasvõi kehtivas tulumaksuseaduses tühistaks klausli, et mitteresidentidest olulised aktsionärid on Eestis saadud dividendide pealt tulumaksu maksmisest vabastatud.

 

Kuigi isegi PPs on sellest rahvuslikule majandusele häbiväärsest probleemist häälitsetud, tuli hr Padar hotell Pärnu fuajeesse ajakirjaniku ette lihtsalt laiama, nagu mõne päeva tagusest PPst näib:

 

1) „vana Keynes hauas rõõmustab meie tegemiste üle” – nii hr Padar kuulutas, taevane arm, esiteks ei ole üleilmselt üks viidatuim  majandusteadlane ja -tegelane, parun pealegi, meie talupermehe jaoks mingi „vana” semu

2) teiseks näitas minister oma laiava jutuga sellest et headel aegadel kogume varusid ja halbadel aegadel seda siis kulutame, et mees on täiesti majandusteaduse unustanud ja ajab asenduseks majanduse võngutamise/krabamise poliitika kulunud häma, ilmselt mitte eriti aru saades, et majandus ei ole ei Keynes’i ega moodsa majandusteaduse järgi naturaalselt tsükliline vaid et populistpoliitikud võivad eeskätt poliittsüklite huvides (vt Lisa A) majandusi mistahes välisvapustusi võimendades riiklikult juhtida vahel majanduse ilusti tsüklitesse, kui sinna just parajasti ei lisandu päikese plekkide segavad mõjud või muud sellised värgid.

3) muide, mõni aeg peale oma peateose ilmumist olla Keynes teatanud, et temal tuleb vermida hoopis uus teooria, sest siiani ta ei olevat täielikult veel taibanud, et kuivõrd igas kaliibris majandustegelased vähe rahvuslikust majandusest taipavad ja kui nirusid andmeid nad kasutavad (üleeilse FT andmetel „vana” ise olla nii öelnud). Seega Keynes juba ei lahkunud meie hulgast selles mõttes rõõmsana et keegi tema teooriat võiks järgida, kuigi ta võis ju arvata, et küllap tema vigu peatselt märgatakse peatselt järgnevate geeniuste generatsioonide poolt parandatakse. Muide see ongi toimunud, moodne majandusteooria on sotsiaalse kooperatiivse kapitalistliku turumajanduse teooria -lühidalt öeldes. Kuid vaatamata sellise hea teooria olemasolule rakendatakse poliitikute poolt mingeid aegunud doktriine, ning käesolev finantskriis on üldise arusaamise järgi tingitud lihtsalt tohutust lollusest ning asjatundmatusest kasuahnuse ohjeldamise alal riikide poolt.

 

Nimelt, moodsa majandusteooria järgi tsiviliseeritud majanduses riigimehelik rahandusminister headel aegadel kasutab lahedamaid võimalusi eeskätt selleks, et halvad ajad majandusele suuremat häda ei pääseks tegema, vajadusel võtab headel aegade isegi laenu selleks juurde.

 

Mis nüüd meil praeguseks on suure eelarveülejääkide planeerimise poliitika „tulemusena” selgunud: Eestis on majandsurutise määr kordades kõrgem kui enamikes meiega võrreldavates riikides, ja mis veelgi olulisem, kõrge inflatsiooni ja börsikursside languse tõttu on riigi seniseks kogutud finantsvarud sulanud ostujõult kokku nagu kevadine lumi, rääkimata rahvusvahelise investeerimispositsiooni taandumisest, seda tänu maailma kiiremate kasvutempode tsüklilisele taga ajamisele.

 

Tuleb moodsast majandusteooriast meelse pidada, et nii majanduslangusega seotud otsesed kaotused nagu ka üleforsseeritud populistlike kasvutempode poolt põhjustatud kaudsed kaotused (meie suured rahvuslikud välisvõlad, jne) on igaveseks kaotatud võimalused, rääkimata töökäte pagemisest, seda eeskätt  kõrge inflatsiooni ja reaalekspordi kärbumise ning kõrge võlakoorma tõttu. Seda vaatamata avalikele härmadele ja vassimisele et kriis on hea, et inflatsioon on hea, et laenukoormuski on hea, müüd veel takkapihta minister vist isegi hakkab vihjama, et eriti hea on eelarve kokku tõmbamine niipalju kui tarvis sest see on parem kui raamatute hinna tõstmine.

Advertisements

november 8, 2008 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: