Ülo Ennuste majandusartiklid

Kas Eesti Pank eksitab avalikkust?

 

05.12.2005 00:00

Äripäev, Lugeja kiri

Ülo Ennuste
majandusprofessor

 

Eesti Panga inflatsiooniprognooside lugejal tekivad kahtlustavad küsimused. Kas need prognoosijutud pole fabritseeritud avaliku arvamuse ninapidi vedamiseks? Kas ei püüta suitsukatet teha sellele, et valitsus on juba asunud ­eurole üleminekuga viivitama?

Eesti Panga 24. novembri (2005, üe) pressiteatest: “Viimastel kuudel on inflatsioon osutunud oodatust oluliselt kiiremaks. Peamiseks põhjuseks on kallinenud nafta, mis on sundinud sügisprognoosis inflatsiooninumbreid kõrgemaks korrigeerima. Kui käesolevaks aastaks võib oodata 4,2% ühtlustatud tarbijahinnaindeksi kasvu, siis järgmisel aastal aeglustub see 3,4 protsendini ning 2,9 protsendini 2007. aastal. Eesti tarbijakorvis on mootorikütuste osa ligi kaks korda suurem kui mujal Euroopas, mistõttu selle mõjuulatus on Eesti jaoks oluliselt suurem. Koos naftahinna tõusuga on kiiresti kasvanud transporditeenuste hinnad ja ka muud liiki energia. Toidukaupade hinnatõus mõnevõrra aeglustub, kuid ekspordinõudluse kasvuga võivad hinnasurved kasvada. Kiire palgakasvuga kaasneb samuti risk kiiremale inflatsioonile.”

Kas lõigu ülemine ja alumine pool pole vasturääkivad? Esimene pool väidab, et järgmistel aastatel peaks inflatsioon oluliselt alanema. Kuid teises pooles tõdetakse, et surve inflatsiooni kiirenemisele jääb püsima. Näib, et valikuline käsitlus püüab lugeja tähelepanu kõrvale juhtida asjaolust, et avaldatud arvud kujutavad autorite kõige optimistlikumat prognoosivarianti, mille realiseerumist nad ise ei usu.

Loe ka

Äripäevas 25.11 ilmunud Eesti Panga esindaja (Ü. Kaasik, üe) segasest jutust torkab silma järgmine: “…Maastrichtis kokku lepitud reeglid … ei suuda ehk kõiki Eestile omaseid aspekte hinnastabiilsuse hindamisel arvestada.” Nii et kui Eesti jääb inflatsioonikriteeriumi (alla 3%) räige ületamisega rahaklubi ukse taha, siis klubi ise on süüdi, et sellise eliitinstitutsiooni disainis? Tundub, et valitsusele ongi kasulikum lükata eurole üleminek valimistele järgnevasse aega, sest sellega kaasnevate sotsiaalsete probleemide lahendamine on tal siiani unustusse jäänud.

Advertisements

november 22, 2008 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: