Ülo Ennuste majandusartiklid

Millist majandust tahame – kui vastata lakooniliselt

20 11 2008

Lihtne ühesõnaline jukuvastus oleks – „head” – kuid see oleks liialt üldine ning ebakonkreetne, kuigi õige.

Ökonoom-poliitikute (populistlike väärparadigmadega võimurite) segapudrus näikse meil praegu peavoolu lühivastuseks olevat – „tsüklilist” – nimelt tsüklilisuse kraesse saab ajada kõik käpardliku majanduspoliitika poolt tekitatud hiiglasikud kahjustused (töökäte ja kapitali pagemine, konkurentsivõime langus, rahvuslikult tohutult suur välislaenukoormus jne).

„Rikast” – see oleks meie puhul utoopiline, kuigi mugav populist-poliitikutele. Teooria ütleb, et majanduse tase sõltub palju välistingimustest. Nt räigelt lõhestatud rahva (nt meil etniliselt, majandusvõrdsuselt, poliitiliselt jne) majandusareng on rängalt pärsitud ja pääs rikaste hulka ei pruugi õnnestuda, eriti veel poolesajandilise okupatsiooni viktimisatsiooni põdedes.

Näib, et ühesõnaline kõige konkreetsem vastus moodsa majandusteooria poolt oleks – „koordineeritud”. Seejuures teoorias mõeldakse seda kombineeritult: nii teadmusliku/kommunikatiivse kui ka planeeriv/sihistava koordinatsiooni kombinatsioonina. On tõestatud, et selle kombinatsiooniga arukalt toimides saab lahendada juhtimise tuumprobleemid korraga nii turu- kui sotsiaalsfääris.

Tõepoolest: isegi Milton Friedman’i järgi „basic problem of social organization is how to co-ordinate the economic activities of large numbers of people” (1962, p 12, Capitalism and Freedom).

Seega, majanduse headuse üheks mugavaks mõõdikuks on koordineerituse määr, mida muidugi saab hinnata mitme meetodiga. Arusaadavalt on hea koordineerituse üheks põhitingimuseks hämamise ja vassimise ning varjamise (a la’ majanduslangus aitab majandust tervendada, inflatsioon langeb meil iseenesest, valitsus ei saamidagi teha, majanduslik ebavõrdsus meil ei suurene, eksport on meil tugev, EP peab publiku eest olulisi andmeid rohkem varjama, Iirimaa on veelgi raskemas olukorras, jne) minimeerimine. Teiseks tuleb leida võimalusi valitsuse kosutamiseks, et see vähemasti suudaks mingilgi määral koordineerida kapitalikasumite maksustamiste, ja praegu stagflatsiooni küüsist pääsemiseks nt kiiresti alandada toidukaupade käibemakse, nagu soomlased ja inglased ning paisata tarbimise ja investeerimise turgutamiseks nt kümmekond lisa miljardit, nagu euroliidus solidaarselt kavas.

Advertisements

november 29, 2008 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: