Ülo Ennuste majandusartiklid

Euro “peamisest prioriteetsusest”

03.12.2008

Pole vist meil praegu teada majanduspoliitikute veel mõttetumast vassingust kui pidev hämamime eurole kiire ülemineku peamisest prioriteetsusest

Tõepoolest, nt EcoFin’i koosolekult meie rahandusminister teatas (PM.ee 02.12.2008 20:46):

„«Kahtlemata on meie peamiseks prioriteediks euro kasutuselevõtt, mis seab ka piirid kulutamisele. Just suutlikkus euro kasutusele võtta on üks olulisemaid samme meie majanduskeskkonna hea tervise tagamisel ja pean sellele keskendumist väga tähtsaks,» lisas Padar.”
Taevane arm, nimetet koosolek oli kiirete meetmete väljatöötamiseks, et euroliidus kooskõlastatult kriisiolukorrast välja pääseda ning selle kooskõla järgi Eesti peaks 2009. aasta eelarvekulutusi lisaks suurendama erakorraliselt vähemasti viie miljardi võrra tarbimise ja investeeringute kooskõlastatud ärgitamiseks. Kuna praegu on kõigil euroliidu pädevatel majanduspoliitikutel ja administraatoritel nende põletavate jooksvate probleemidega muret küll, siis kooskõlastatult seal mingitest kõrvalistest tulevikuprobleemidest, nagu eurole üleminekust, mitte keegi ei õhkandki.

Tõepoolest, Eesti pääs euroalale on järjest kaugemate tulevikumägede taga. Kuigi RMi Sügisprognoosis, nagu EP Suveprognoosis ees näidati ja mujalgi veel, on sees ikka utoopia et meil inflatsioon langeb kahe aastaga kolmekordselt ja on 2010 ligemale 3%. Ja justkui siis madal küül, et võimaldab euroalale pääseda. Siinkohal aga soovitaks ministril paluda oma jüngritel nt kasvõi tänast FTd lugeda, ka selle järgi paari aasta pärast arenenud riikides inflatsioon näib olevat 1% ja seega isegi meie utoopiline 3% on ikkagi kõrge, liialt kõrge, tsiviliseeritud majandusjuhtimise mõistes et rahuldada Maastrichti kriteeriumi.

Ah, et miks kolm protsenti meile siis utoopiline peaks olema? Väga paljudel põhjustel, nendest üks on nt see, et meil palgainflatsioon koos majanduse kokkutõmbumisega ei pruugi langeda. Sest avatud on lähinaabrite 3-4 korda kõrgema palgatasemega väga suured tööturud, isegi veneturule ei maksa minna, jne. Seega pole miski ime kui meid ootab ikkagi kindlamini ees pikaajaline stagflatsioon (suhtkõrge inflatsiooniga) samal ajal kui arenenud riike ootab tõenäoselt kindlamini ees stag-deflatsioon (Rubini’ termin).

Muidugi, rahvas saab aru, et mugavam on poliitvõimuritel unistada päästvast eurost kui hakata lisa miljardeid tuleva aasta riigieelarvesse juurde otsima, mis sest, et see sai Brüsselis tubli põllumehe sõnaga ära kooskõlastatud.

Advertisements

detsember 3, 2008 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: