Ülo Ennuste majandusartiklid

19.12.08

FT ja Economist’i õlekõrsi

 

Praeguseks veel raskekaalulisi ja suurekaliibrilisi tõsiteaduslikke kriisistpäästmise retsepte, just selle kriisi kohta, veel teada  ei ole,  ja vist enne kevadet veel oodata pole.

Kuid FT’s ja Economist’is käib siiski päris kõrgel tasemel vilgas väitlus nendes küsimustes juba vähemasti aastakese paari jagu, seda täiesti tunnustatud asjatundjate poolt.

Üldiselt on jõutud kokkuleppele, et enne kui mingit päästekõrrekest või rõngakest esmavahendina kuskil riigis haarata, enne tuleks selgeks teha, et mis tüüpi ja kui ränk ja sügav ning lai kriis on ja millest kõigest tulnud.

Teatakse, et 2009 prognooside järgi on Läti ja Eesti poolesaja märgatava riigi hulgas ühed kõige raskemas olukorras, nagu Islandki (8 viimase hulgas kukupailt koos, nt Eestil eriti kõrge välisvõlgnevus). Seega täielik mõttetus on praegu meil põikpäiselt edasi „filosofeerida”, et Eesti erineb Lätist või eriti Islandist (nt detsembris ühes Soome ajakirjas).

Näib, et momendil peetakse rahvusvaheliselt just Baltikumis eriti räige rets-flatsiooni ja stag-flatsiooni peapõhjuseks siiski juhtkonna erakordset majandusteaduslikku ebakompetentsust. Selles osas on viimastel nädalatel eriti suuri teeneid Läti rahandusministril, kes maailmakuulsas Bloomberg’i intervjuus laskis kogu maailma ees täiesti ennast lolliks teha ääretu vassimisega. Õnneks pääses meie rahaminister paar kuud tagasi ime kombel samast saatusest, kui tema kõrgeaususest  kuberner luges IMFis ette läkituse aafrika naiste poliitiliste vabaduste kaitsest, samal ajal kui teised kubernerid kriisist arutlesid.

Märgitakse, et läti mees on mehhaanika insener ja inglise keele oskuseta: see on läänelike arusaamase järgi täiesti üle mõistuse et selline kvalifitseerimata asjapulk pääseb üldsegi moodsa finantsmajandusliku institutsiooni juhi postile, nagu meilgi, muide juhtub. Kuid pange tähele, viimases 20. XII 08 Economist’i ühel graafikul ja ühes tabelis on Eesti ja Läti põhilised prognostilised näidud praktiliselt sarnased, prognostilist täpsust arvestades – ei tea õieti miks?

Seega, Londoni vaatevinklist näib, et Eestis ei ole enne mingeid päästeabinõusid üldse mõtet rakendada, kui ei ole piiri pandud räigele avalikule asjatundmatule poliit-majanduslikule hämale ja vassimisele – olgu see asjatundmatusest või variserlikkusest – olgu see plutokraatite või kröösuste poolt – professorite või ajakirjanike poolt, riigikogulaste või ametnike poolt, korruptantide või varaste poolt jne.

Nt ei ole mõtet enne midagi teha, kui avalikkus ja võimurid sisuliselt aru ei saa, sisuliselt ei mõista, et mitte euro „tulek” ei ole rahvuslik „peamine prioriteet” kriisist pääsemiseks, vaid selleks on inflatsiooni range riiklik langetamine normaalsele tasemele, mitte selle spontaanse kukkumise ootamine (Maastrichti kriteerium selgelt ütleb, et inflatsioon on euroliidus juhitav, kui mõistust jätkub). Muide, 2010 loetakse euroliidus suure tõenäosusega 3-4% kõrgeks inflatsiooniks, konkurentsivõimet eksporti langetavaks inflatsiooniks mida ei päästa ükski innovatsioon.

Ei ole mõtet tühja jahuda innovatsioonist kui kriisist päästjast, sest teooria ütleb, et innovatsioon käib koos-käsikäes majandustõusuga. Ei ole mõtet, sest see teeb olukorda veelgi rohkem raskemaks ja kriisi pikemaks, see ebakompetentsus ajab järjest rohkem käbedamaid töökäsi ja arukamaid tarkpäid Eestist jäädavalt minema.

Advertisements

detsember 19, 2008 - Posted by | Uncategorized

2 kommentaari »

  1. Ei ole mõtet, ei ole mõtet jahuda jne.
    Oled tark mees, raisk, siis PAKU MIDAGI VÄLJA KA, mida teha.
    Iga idioot võib soiguda, et paha ja pole mõtet jne.

    Kommentaar kirjutas qwe | detsember 19, 2008 | Vasta


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: