Ülo Ennuste majandusartiklid

23.12.08

Kas Delfi oraaklid oli tasemel kui nad “kuitasid”?

On kuulda olnud nende kohta palju etteheiteid, eeskätt, et ennustustes olid nad jäänud ebatäpselt ähmasteks: nad olla kasutanud palju „kui lauseid” või midagi taolist.

Tänapäeval me teame, et keegi ei saa täpselt tulevikku ennustada. Seda saame väita kasvõi nn määramatuse printsiibi alusel, mis tuleneb teatavasti kvantfüüsikast. Samuti teame, tinglike tõenäosuste teooriast, et ennustuse täpsust saab suurendada kui lisada tingimus: sündmuse A tõenäosus on siis nii suur siis, kui toimub teine sündmus B. See on eriti tähtis juhtimisepuhul, kus B realiseerumine on juhitav.

Nt 1: peatne devalvatsioon on peaaegu kindel kui valitseja praegune majanduspoliitika jätkub.
Nt 2: devalvatsiooni peaaegu kindlasti ei tule kui jätkusuutlikud laekumised püsivad.

Viimases lauses paluks tähelepanu pöörata sellele, et laekumised on valitseja poolelt suuresti juhitavad, seega laias laastus kõik sõltub oluliselt valitseja tegemistest. Oleks oraakel võinud ka öelda, et devalvatsiooni ei tule kui valitseja mõistuse pähe võtab. Kuid nii oleks oraakel võinud ise oma pea kaotada.

Seega, ennustuse kuulja peab ise kah natuke jagama, kuidas maailma asjad käivad, enne kui hakata oraakleid asjatundmatuteks tembeldama.

Muide, hiljuti oli ÄPis lausloll pressiteade: üks soome professor olla ennustanud et euro hävib. Mida professor tegelikult väitis oli see, et kui finantskriisil niiviisi edasi süveneda lastakse, et siis ei ole isegi euro kadumine mitte täiesti võimatu. Aga sellised nüansid käivad ajakirjanikele üle mõistuse, ja ei müü kah masside hulgas.

PS: Venemaa lähivälismaa lääneäärise valitsejad on momendi kahvlis. Ühelt poolt Kreml püüab neid kõiki oma TV ja kohalike kaasmaalastest huligaanidega täielikeks idiootideks tembeldada (näsivad lipse, ei oska inglise keelt, on usast pärit ja ei tea rahandusest midagi jne). Kui nüüd mõni kohalik vaene oraator kipub kah veel taolist valitsejat devalvatsiooni asjus õpetama hakata, mis muidugi valitseja nimbust veelgi enam riivab, siis võib viimane tõesti ennast kiiresti lumpeni rõõmuks soolaputkast leida, nagu Riias just viienda kolonni üleilmse lärmi saatel juhtus.

Advertisements

detsember 23, 2008 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: