Ülo Ennuste majandusartiklid

28.12.08

Mustad luiged valges udus: poliitärinduse kolumnistide valveprognostika

Häda on selles, et lai publik hoomab hästi küll konkreetseid mikromajandusnähtuseid nagu toodang, palk või kasum jne, kuid arusaamatuks ning mõistmatuks jäävad üldiselt abstraktsemad värgid, nagu inflatsioon, devalvatsioon või eriti tõenäosus, määramatus, vaegteave jne

 Kirjanik JM Coetzee oma maailmakuulsas 2008 ilmunud moodsas romaanis õigesti väidab, et kellel puudub tõenäosuslik mõtlemine (nõuab kõrgtasemel mõtlemist, mis omane eriti andekatele/kõrharitutele), sellele jäävad  tõenäosuslikud väited mõistmatuteks. Kahjuks aga kõiksus on tõenäosuslik ja seega ainuke adekvaatne käsitlus maailmast saab tugineda ainult vaegteavet arvestaval käsitlusel.

Seega ei jää massimeedia kolumnistedel-populistidel selle finantskriisi puhul muud üle, kui et kuidagi püüda tõlkida abstraktsed ja tõenäosuslikud majandusmõisted mõisted puust punaseks tehtud käegakatsutavateks värkideks. Selle juures suureks abiks kunagine lotovõitja rikkur, kui raha räägib siis me kuulame, maailmakuulus finantsriskide kolumnist prof Taleb. Tema nt ristib olulise negatiivse tõenäosusliku sündmuse Mustaks Luigeks.  Kohe justkui kõigil selge pilt mis laialt massimeedias müüb (muide ligemale 30 aastat tagasi ilmus meie TA Toimetistes artikkel kus olulised juhuslikud sündmused formaliseeritult sees, varjatult modelleeriti nt naftakatastroofi Soome Lahel või midagi taolist).

Või maailmakuulus filosoof K. Popper on väitnud ühes laiale publikule sihtivas essees, et majandus on midagi kellavärkide ja pilvede vahepealsest, selmet öelda rangelt/formaliseeritult – stohhastiline sotsiaal-ökoloogiline süsteem.

Selge, et selliste jämedate ümberristimistega jääb ikkagi indterminatiivsete süsteemide nüansside käsitlemine vähemalt ähmaseks või isegi võimatuks.

Nt EE 23.XII 08 ülistab toimetaja essees nn Musta Luige teooriat, millega justkui saavat praeguse finantsmajanduskriisi nähtuseid selgitada. Samas teeb autor täieliku arusaamatuspirukate rea, väites: 1) et mitte keegi polevat praegust kriisi suutnud ette näha – taevane arm – just prof Taleb’ile  omistatakse ühena selle eriti selget  ettenägemist juba aastaid tagasi ja seda mitte sugugi Musta Luige teooria alusel, rääkimata prof Roubini’st jne 2) autor väidab, et meil igaüks olla juba ammu aru saanud et meie kõrge kasvutempo ei saa püsida, sest majandus olla tsükliline – majandus on tsükliline ainult eeskätt nn austria-koolkonna  järgi, mitte enam aga keinsluses, kus majandus on juhitav (Keiyns’i järgi Eesti majandus kukub kokku, sest demokraatiaga ei käi kokku väike valitsus mis tulu/kasumimakse ei taipa küllaldaselt koguda) 3) muide, näib et isegi EP aimas juba meie inflatsiooni pidurdamatu tõusu algul, juba 2005 novembris,  ette Eesti majanduse peatset jätkusuulikkuse kadu ja seda oli nt Friedman’i teooria alusel hästi kerge (vt nt ÄPis vastavaid arvamusi 2005 novembris-detsembris, kus EP hakkas publikule ilmselgelt ja sihipäraselt häma-vassi pähe ajama) 4) kõiksenaljakam on see et EE kolumnist räägib ainult ühest mustast luigest, samas on kõrval leheküljel parv 50-nest tiibu lehvitamas: seda peaministri vastuoksete majanduspoliitiliste väidete listi näol.

Või siis R. Kilk Keskpäevatunnis filosofeeris vaegteavet ümber paksuks uduks, kus nähtavus kaob ja sellises olukorras nt Soome RM olla prognoosimise täiesti ära lõpetanud. Taevane arm, teaduspõhistes prognoosides usalduspiiride laienemine näitab seda, et kuivõrd on tegemist ebastabiilsuse suurenemisega, ja viimane näht ei muuda prognoosimist asjatuks, kui mitte vastupidiselt -hoopiski olulisemaks – seda muidugi prognostika- ja teadmusteooria alusel, ja mitte  mingite nurgatohtrite luigesulgedega ennast ehtides.

Moraal

Prof Taleb on kuskil väitnud, et praegune kriis oli Bush’ile mustaks luigeks, aga mitte temale. Väga õige, vastava pädevusega asjatundjatele oli nii meie kõrgest inflatsioonist tingitud kriis (algas enne globaalset), Läti ja Islandi kriisidest rääkimata, ammu ette prognoositud. Kuid ajatundmatutele jäid nende sõnumid arusaamatuks, sest need sisaldasid selliseid „mõttetuid” väljendeid nagu suure tõenäosusega, peaaegu kindlasti, tingimusel et valitsus inflatsioonil laseb edasi vohada, tingimusel et valitsus kandib tulumakse edasi käibemaksudeks jne.

Muide, praegu kolumnistid vahutavad üksteise võidu, et  keegi midagi ette ei näinud, et astroloogia on ainuke usaldusväärne allikas. Nt viimases Välimäärajas: mitte et nemad ei suutnud tuhkagi aru saada, vaid üldse polegi võimalik ka teadmuspõhiselt midagi rohkem aru saada, seda isegi tõenäosuslikult mitte. Seega mingitel ratsionaalsetel riskiarvutustel pole mõtet – keerutagem pöidlaid edasi ja hämagem edasi, varjakem järjest rohkem tegelikkust, moonutagem järjest rohkem avalikku informatsiooni.

Advertisements

detsember 28, 2008 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: