Ülo Ennuste majandusartiklid

Maastrichti inflatsioonikriteeriumi „riskide paradoksidest”

 

Jutumärke on pealkirjas kasutatud sellepärast, et enamuses need paradoksid tulenevad sellest, et riskid jäetakse arvestamata, seda nii poliitilistel kui ka asjatundmatusesttulenevatel põhjustel.

1. Üldiselt räägitakse selle kriteeriumi täitmisest determineeritult, nt  – kriteerium täidetakse aastal 2010. Et aga maailm on indeterminatiivne, siis taolise trivialiseerimisega ongi juba viljakas  pinnas paradoksidele loodud. Antud näites adekvaatne käsitlus nõuaks siiski sündmuse toimumise riski arvestamist, nt – 2010 inflatsioonikriteeriumi  täimise tõenäosus on lootusetult madal: 20% ringis.

 Häda on aga selles, et nagu nt Coetzee üks kangelane (72, autori enda kuju) väga tabavalt vihjab (vt Lisa A), on tõenäosuslik teade/lause mitte-tõenäosuslikult ehk primitiivselt mõtlevale inimesele sisutühi. Selge, seega laia publikuga suhtlevale isegi kvaliteetselt mõtlevale poliitikule  muudab see asjaolu tõenäosuslike mõttekäikude kasutamise üldiselt võimatuks.

Mis veelgi hullem, isegi suhteliselt mitte-piiratud ratsionaalsuse puhul  võib tõenäosusliku mõtlemise rakendamine keerukaks osutuda. Nt Brittan (Lisa B) kurtis, et kaua aega  ta ei suutnud omal ajal mõista, et mida tähendab õieti väide, et nt –  kolmanda maailmasõja puhkemise tõenäosus on 40%. Et kuidas seda väidet operatsionaalseks muuta. Asi olla temale siis selgeks saanud kui ta hakkas mõtlema nii, et kas see või teine mõjur suurendab või vähendab seda tõenäosust.

2. Inflatsioonikriteeriumi käsitlemise poliit-trivialiseerimise mitmed võtted aga annavad veelgi rohkem  pinnas arvukate paradokside tekkeks:

a) Nt või osutuda poliitiliselt sobivaks seda kriteeriumit afišeerida kui pelgalt tülikat formaalsust  euroalale pääsemiseks. Tegelikult aga see kriteeriumi (1,5% + kolme stabiilsema hinnatasemega riigi keskmine inflatsiooniindeks) nõue, on üsna nutikas mehhanism välistamaks erualale euro stabiilsust/usaldusväärsust solkida võivate riikide sattumist. Riike kus ei ole sisuliselt taibatud, et seda kriteeriumit ületavate riikide majanduslik jätkusuutlikkus on tõenäoselt nulli lähedane, kus ei ole taibatud, et inflatsioonilised surved on valitsejate poolt talitsetavad. Kus ei taibata, et mõttetute valuutavahetustega lastakse pankadel rahvast hõlpkoorida jne.

b) Palju nalja saab muidugi selle paradoksvassimisega, et kuidas poliitikud igatpidi püüavad varjata, et nad salamisi katalüüsivad inflatsioonilisi välissurveid takka igal võimalusel, sest see aitab täita eelarvet (inflatsiooni nimetatakse ka rahamaksuks), aitab korraldada generatsioonidevahelist ümberjaotust,  aitab vargsi kantida vaesemate hoiuseid ja tulusid rikkamatele (nt lapse ja pensionäri ostukorvi inflatsioon on üldiselt kõrgem keskmisest), aitab rahvusvahelises võrdluses näidata riiki petlikult rikkamana (seda eeskätt valuutakomitee süsteemi puhul) jne.

Lisa A

Coetzee, J.M. 2008. Diary of  a Bad Year. Vintage Books, London.

Muide, kangelanna (29, väga lühike seelik ja üllatavalt kõrge IQ) pillab kuskil lugejale mõtisklemiseks küsimuse, et kui me hakkame mõtlema tõenäosuslikult, kas me siis hakkame elame muutunud maailmas?

Lisa B

Brittan, S. 2009. The problem with all this economic doom and gloom. FT 1. jaanuar 09.

Muide , sellele lisaksin omalt poolt juurde, et Keynes on oma tööd kirjutanud oma aja kohta tugeva varjatud tõenäosusteoreetilise alltaustaga, kuigi ilmutatud kujul midagi sellist ei märka – teadagi miks.

(Siia tasuks juurde lisada, et nt Vaclav Klaus demonstreeris FTs (6.jaanuaril) järjekordselt oma tõenäosusteoreetilise mõtlemise taseme küsitavust. Sisuliselt järjekordselt väites, et kliimakatastroofi tõenäosuse suurenemine või vähenemine ei olevat inimkonnale oluline probleem. Järjekordselt on teda ka selle avalduse puhul FTs juba sarjatud ja kõrvutatud Bushi’iga).

Advertisements

jaanuar 9, 2009 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: