Ülo Ennuste majandusartiklid

Kiri FT toimetajale (märkustega laiendatult)

 

Sir, Täielikult nõustun selle suure komplimendiga mille tegi Uwe Bott Vaclav Klaus’ile („Czech president must be living in a parallel world” January 9 2009 02:00). Tõepoolest, Riigi President, kes pluralismiga justkui mingist teisest „paralleelsest maailmast”, komplementeerib meie maailma globaalguvernööride spektri hulka, on eriti ajalooliselt pöördelistel kriisiaegadel, enam kui teretulnud.

Kahjuks Mr Bott aga ilmselt ei suutnud tabad prof Klaus’i („Do not tie the markets – free them” January 6 2009 18:45) keskse originaalse eetilise põhiteesi kogu sügavust sellise kõrgusega positsioonilt: „We should not panic and must say No to people who – by describing the current moment as the historically unique one – want only to manipulate us.”*

Tõepoolest, momendil eriti olulise riigi juhi tasemelt, ELi juhtriigi tasemelt, on taoline manipulatsiooniürituste vastane hoiatus sellises ulatuses ja mahus unikaalne ning äärmiselt tarvilik arvukate silmade avamiseks nii rahvastele kui ka nende liitudele, eriti aga igas kaliibris poliitikutele. Arusaadavalt see avaldus kutsub esile manipulatsioonimeistrite ägeda vastuseisu, mis muide on juba hoogu sisse saamas (seda vaatamata sellele, President Klaus’i riiki ei ole siiani suutnud hõivata ei finantsmajanduslik- ega ka reaalmajanduslik-kriis).

Üheks  näiteks oma selle missioonile valib Klaus roheliste alarmistide poolt poliitikute manipuleerimiskatsete vääramise, seda lausega: „The global climat is basically not changenig, … “. Kahjuks siin jätab prof ennast teaduslikele kriitikutele altpoolt vööd lahtiseks, jättes kasutamata enda kogu teaduslikku potentsiaali**, jättes märkimata selle hüpoteesi riskide hinnangud, sõnaga, jättes püstitatud hüpoteesi pseudoteaduslikuks, vaatamata sellele, et isegi akd Lippmaa on seda sama väitnud).

Kahjuks on Klaus ka oma artikli pealkirjas sisalduva teesi, turgude täiendava liberaliseerimise ja selle kängitsemise ELi poolt, jätnud ilma teaduslikust põhjendusest, mis on seda kahetsusväärsem, et see tees on vastuolus kriisitohterdajate majandusteoreetikute põhivoolu seisukohtadega.

 

Märkused

*Teatavasti finantskriisi tingimustes on selliseid manipulatsiooni näiteid kahetsusväärselt sagenenud nt: on mitmete pankrotistunud pankade juhid jalutanud minema tohutute preemiatega ja seda koos pankadepoolsete „usaldusväärsete põhjendustega” klientidele. Või siis tüüpiline on et valitsejad ja kröösused kutsuvad oma rahvast üles kriisi puhul hambaid varna riputama, samal ajal ise püksirihmadele auke vargsi juurde pusides.

**Muide, Vaclav Klaus on TTÜ d.h.c. (2006), ja mis veel olulisem, TTÜ on vermimas eelnõu „Akadeemilise Eetika Koodeks”, mis kutsub õpetlasi asuma teatud ulatuses libateadusliku prognostika osas kaitsepositsioonile:

„2.18 Õppejõu kohus on säästa ja argumenteeritult kaitsta üliõpilasi igasuguste pseudoteaduste nagu maagia, astroloogia, kreatsionism, parapsühholoogia, ufoloogia jms, ebateaduslike ennustamiste ja manipuleerivate trikkide eest.” 

Muide, eelnõu (8.I 09) soosib piiratud mitteironiseerivat huumorit.

 

Ülo Ennuste d.h.c. TTÜ Õppekeskus IUA (2007)

Advertisements

jaanuar 11, 2009 - Posted by | Uncategorized

1 kommentaar »

  1. I like reading through a post that can make men and women think.
    Also, thank you for allowing me to comment!

    Kommentaar kirjutas tank92orchid.modwedding.com | september 1, 2013 | Vasta


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: