Ülo Ennuste majandusartiklid

Maastrichti kriteeriumite riukalisusest

19.I 09

Kriteeriumid on väga kavalalt kokku pandud eeskätt selliselt, et euroalale ei pääseks riike, kus valitsejad vähemalt liitumise ajal ei taipa rahvuslikku majandust kvaliteetselt juhtida, ja seega võiks euroalale pääsedes kohe kahjustada kogu eurotsooni usaldatavust (NB Iirimaa on alles nüüd tõsise kriisi tingimuses pea täiesti kaotanud):

  • 1. Kõigepealt inflatsioonikriteerium: vähegi kompetentse juhtimisega riigis on inflatsioonikriteeriumi täitmine ehk inflatsiooni madalal hoidmine kindel nagu aamen kirikus (muide, meil siiani seda tõika varjatakse, nagu sedagi et ei tõdeta, et meie hädade eriline sügavus on eeskätt tingitud ohjeldamata/mahitatud kõrgest inflatsioonist).
  • 2. Kui inflatsioonikriteerium on täidetud, siis tõenäoselt eelarve defitsiidikriteerium on samuti täidetud (suhteliselt madala inflatsiooni puhul on eksport konkurentsivõimeline ja seega majandus tõuseb ja laekumisi eelarvesse jätkub, töötus ei kasva jne, muidugi kui maksusüsteem ebakompetentselt regresseeruv pole nagu meil parajasti on (töötulumaksusüseem on kergelt progresseeruv kuid käibemaksu- ja kapitalitumaksusüsteem on ilmselt tugevamalt regresseeruvad)).
  • 3. Mõlema kriteeriumi üheaegse täitmise riikliku planeerimise ülesanne on komplekse tõenäosusliku perspektiivplaneerimise mittelineaarne ülesanne: nt a) kunagi ei saa sellel puhul väita, et aastal 2010 on inflatsioonikriteerium päris kindlasti täidetud, saab usaldusväärselt öelda ainult seda, et kui suure tõenäosusega see on oodatavalt täidetud, nt euroliidu prognooside aluse on see meil 2010 vist küll ainult 25% tõenäosusega täidetud (arvestades, et euroliit näitam meid suhteliselt rohkem läbi rooside) b) komplektsus seisneb siin selles, et adekvaatne/arukas käsitlus nõuab tõenäosuslike muutujate puhul mõlema kriteeriumi täitmise tõenäosuse koosarvestamist ja töenäosuste vastastikkust “balansseerimist”             c) selleks sobivad kas stohhastilise optimeerimise mudelid või lihtsamal juhul (toimijate stimuleerimise mehhanismidena) ka imaginaararvutuse mudelid mis defineerivad „vektorite jagatise” ning kus liitmistehtes imaginaarühik tähistaks ühismõõtsustamise tegurit (mida pole olemas).

LISA

Fiscal Policy for the Crisis

Author(s):

Olivier J Blanchard , Carlo Cottarelli , Antonio Spilimbergo , Steven Symansky

Publication Date:

January 2009

Keyword(s):

financial crisis , fiscal stimulus

JEL(s):

E60 , H30

Programme Areas:

International Macroeconomics , International Trade and Regional Economics

Link to this Page:

http://www.cepr.org/pubs/dps/DP7130.asp


The current crisis calls for two main sets of policy measures. First, measures to repair the financial system. Second, measures to increase demand and restore confidence. While some of these measures overlap, the focus of this note is on the second set of policies, and more specifically, given the limited room for monetary policy, on fiscal policy. The optimal fiscal package should be timely, large, lasting, diversified, contingent, collective, and sustainable: timely, because the need for action is immediate; large, because the current and expected decrease in private demand is exceptionally large; lasting because the downturn will last for some time; diversified because of the unusual degree of uncertainty associated with any single measure; contingent, because the need to reduce the perceived probability of another “Great Depression” requires a commitment to do more, if needed; collective, since each country that has fiscal space should contribute; and sustainable, so as not to lead to a debt explosion and adverse reactions of financial markets. Looking at the content of the fiscal package, in the current circumstances, spending increases, and targeted tax cuts and transfers, are likely to have the highest multipliers. General tax cuts or subsidies, either for consumers or for firms, are likely to have lower multipliers.

 

Top of Form

Bottom of Form

Top of Form

   
Advertisements

jaanuar 19, 2009 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: