Ülo Ennuste majandusartiklid

IMF-iliku fiskaalstiimulite kriisipaketi kiirmudel (kr)*

30. I 09

 • 1. Kodumaise nõudluse elavdamiseks täiendavalt
 • 1.1. Pensionite tõstmiseks: 5 miljardit
 • 1.2. Raskustes kodumajapidamistele: 5 miljardit
 • 1.3. Tulumaksuvaba miinimumi tõstmiseks: 5 miljardit
 • 2. Majandustegevuse kvaliteedi tõstmiseks täiendavalt
 • 2.1. Ekspordi jne elavdamiseks täiendavalt: 5 miljardit
 • 2.2. Innovatsiooniks ja uuringuteks täiendavalt: 5 miljardit
 • 3. Täiendavate eelarvelaekumiste jõustamine
 • 3.1. Kasumimaksude jõustamine: 10 miljardit
 • 3.2. Üksikisikute tulumaksumäärade tõstmine: 5 miljardit
 • 3.3. Riigi reservidest + võlakirjade väljalaskest: 5-10 miljardit
 • 4. Vajalikud täiendavad teadmustäiendused
 • 4.1. Kiirstatistika riigist väljavoolavate ressursside kohta (eeskätt tööjõud ja kasumid), kiirstatistika majandusliku ebavõrdsuse dünaamikast (mässude tõenäosuse indikaator)
 • 4.2. Suukorvistada igasugu avalikud lõuapoolikud (a la: „inflatsioon on surnud”, „valitsus ei saa midagi teha”, „maksudega ei mängita”, „riigil võlga ei ole” (ainuüksi meie koduperedel suurem võlg kui lätlased äsja laenasid IMF-ilt)

 

 

*Vt põhjendusi nt: IMF Staff Position Note „Fiscal Policy for the Crises” (Dec 29. 2008, autorid Olivere Blanchard et al, seal on hulgaliselt „orjastavaid” (Padar’i oskussõna) põhiretsepte teadmuspõhiselt sellest kriisist välja tulemiseks – eeskätt nii et rahvusliku majanduse jätkusuutlikkus/perspektiivpotentsiaal võimalikult  vähe kahjustuks.

Advertisements

jaanuar 30, 2009 - Posted by | Uncategorized

4 kommentaari »

 1. Mõned küsimused kaasa mõtlejalt.

  Summad on päris suured – kui pikast perioodist on juttu? Kas tõesti ainult ühest aastast?

  1.1. Kui pensioneid tõstetakse, siis neid ei saa ju hiljem langetada ükski kunagi valituks saada soovi erakond. Samas ei ole kohalik demograafiline olukord just eriti julgustav ning tähendab koos praeguse tervishoiusüsteemi kohustustega kulutusi, mis eeldavad märksa kõrgemaid makse.

  1.2. Kuidas mõista “raskuste majapidamisi”? Üks ütleb, et laenuga ostetud eramajas, luksusauto liisingu ja tarbimislaenuga majapidamised on raskustes, kuid teine ütleb, et tegu on inimestega, kes elasid vastutustundetult üle oma võimete.

  1.3. Kõlab mõistlikult ja enamusele aksepteeritavalt.

  2.1. Milles seisneks ekspordi elavdamise meetodid? Kas tõesti ainult raha jagamises? Huvitav mille alusel? Ja mis kasu on meie toetustest, kui teised sama teevad ainult, et sügavama rahakotiga?

  2.2. Innovatsiooniks ja uuringuteks veel teist sama palju, kuid tõstatab samuti küsimuse sellest, kas tõesti eesmärgiks on rahast lahti saamine? Tegu on ju sisuliselt 1000 projektiga iga üks 5 miljonit. Kes seda administreeriks ja mille alusel tehakse otsuseid?

  3.1. Mis võiks olla kasumimaksustamise määr taolisel juhul ja millised oleks taolise käigu negatiivsed tagajärjed?

  3.2. Ei suutnud Blanchard et al.-ist leida ühtegi kohta, kus oleks olnud juttu tulumaksu tõstmisest praegu. Tulevikus (kui praegu ettehoiatatakse) jah, kuid praegu? Ja kui tõsta, siis kui palju?

  3.3. Kas tõesti oleks Eesti võlakirjadel praeguses olukorras ostjaid tingimustel, mis soosiks võlakirjade väljalaset või pole tingimused tähtsad – peaasi, et keegi neid ostab?

  4.1. Huvitav oleks teada, kuidas hakatakse tööjõu lahkumist mõõtma nii, et need andmed ka usaldusväärsed oleks? Miks mitte lihtsustada võõrtööjõu kasutamist?

  4.2. Poliitika on, oli ja jääb ja vassimine on selle lahutamatu osa. Milles see “suukorvistamine” üldse seisneda saaks?

  Ühtlasi tuleb meelde enda õppejõudude kunagi jutt sellest, et “fakt” ja “teadmuspõhine” võivad erinevate inimeste jaoks tähendada erinevaid asju. Ühe “teadmuspõhine” on teise varjatud maailmavaateline eelistus.

  Kommentaar kirjutas Jüri | jaanuar 30, 2009 | Vasta

 2. 1.1. Pensionde tõstmine on populistlik ei aita majanduslangusest välja ja pole ka vajalik, kui me tahame tarbimist ja hindu vähendada. Pealegi pikemas perspektiivis tuleb mõelda pensioniea tõstmisele ja riigipensionite kogusumma vähendamisele. Vaja on jätkata kurssi suurema vabaduse suunas so riigi rahakotist sõltumatumaks. See majanduslangus ei ole kindlasti mitte viimane mis tänaseid pensionäre ehmatab. Vähemalt korra paar kogeb seda mõnigi neist ja meist.

  Kommentaar kirjutas UrmasH | jaanuar 31, 2009 | Vasta

 3. 1.2. Alustades eluasemetest sissetulek pereliikme kohta on alla keskmise.
  1.3. Kena, kuigi ei tea kuidas see aasta hiljem tagasi saadav raha ka majandusraskusi vähendab.
  2.1 Eksport elavneb, kui kaup või teenus on konkurentsivõimelisema hinnaga. Kas lahendus on dotatsioonid põllumajandusele või e-majandusele ?
  2.2. On kõige KASUMLIKUM investeering, kuna see toob erinevate EURO toetustena sisse käibesse veel lisaks 10-25 Miljardit
  3.1. Ei ole hea mõte majanduslanguse perioodil.
  3.2. Tulumaksu asemel tõstaks käibemaksu nt 2%
  3.3. Hea mõte riigi jaoks, kuigi eelmise riigi võlakirjad on mul senini realiseerimata …
  4.1. Nikaraagua majandus elab suures osas tööjõu “väljavoolust” e- EKSPORDIST. Tuleb lihtsalt vaeva näha et pered jääksid siia ja väljamaal töötamine oleks ajutine väljakutse.
  4.2. Ei usu et sõnavabaduse valikline piiramine või tsensuur kuidagi üldist olukorda parandaks. Aga kindlasti tuleb arvamuskujundajad oma sõnade eest vastutama panna. A’la kohtulahendid et makstaks kinni üleskutsete järgijatele tekitatud kahju…
  EDU!

  Kommentaar kirjutas UrmasH | jaanuar 31, 2009 | Vasta

 4. tänan kommide eest:

  1)vastus Jüriele on valmis ja olemas uues postituses
  2)UrmasH – le: ei saa aru millise makroökonoomilise koolkonna pinnalt sellised Teie väited pärinevad, justkui rahvusvaheliselt tunnustatud mõtlevate moodsate tippmajandusteadlaste hulgas sellist mõttelaadi ei ole veel märgata olnud

  Kommentaar kirjutas Ülo Ennuste | jaanuar 31, 2009 | Vasta


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: