Ülo Ennuste majandusartiklid

Dr Doom*ja Davos

Dr Doom oli Davose 30. I 09 BBC ökonoomika paneeli vaimne tuum. Mis tuumsõnumid tema poolt, eriti koos prof Laura Tyler’iga siis formuleeriti, mis siis sai sellel korral „Davosi majandusvaimuks”:

•1)      Tuleb täiustada finantssüsteemi regulatsiooni nii, et kiiresti taastada

finants/monetaarsüsteemi usaldusväärsus

•2)      Reaalsfääri languse leevendamiseks – „põhja kõrgemale toomiseks” – ärgitada massiivaste finantspakettidega

•3)      Kumas ka mõningate panelistide vihjetest läbi, et uute kriiside vältimiseks oleks vaja poliitikutest veelgi kõrgemal luua mingid teadusnõukogud nende kontrollimiseks

•4)      Praeguste hädade põhjuseks sai eeskätt makroprobleemide kollektiivne mikrokäsitlus, ärikalik käsitlus (nt võidud privatiseeriti ja kaotused solidaarselt sotsialiseeriti) seega puudulik süsteemne finantsmajanduslik kommunikatsioon ja transparentsus.

 

Eestis domineerivate majandusjuhtide/tegelaste seisukohalt on ilmselt järjekordselt  Dr Doom puusse pannud:

•1)      Finantssüsteemi sambaid võib ikka küll ohvriks tuua domineerivate parteide valimisprogrammide prestiižide huvides: nt pensionirahastamise usaldusväärsuse võib rahuga käkki keerata, vähemalt teise samba kindlasti (mi siis et seadust rikkudes)

•2)      Reaalsfääri langusele võib rahuga hoogu takka panna, mida sügavamale kukub, seda järsemalt ju tagasi ülesse põrkab kõigi füüsikalis-keemiliste elastsusseaduste järgi, bakterioloogiast ja vereringefilosoofiast rääkimata – elementaarne, majandus on ju tsükliline ja kiiret progressi ei saagi olla kui vahetevahel platsi puhtaks ei teha ja vaesema rahva hoiused ja muud varad vaat et ära ei nullita. (Muide, languse kiirendamise osas on meil märkimisväärseid tulemusi: Eurostati alusel oleme töötute määraga kindlat viie esimese hulgas (teade on kodu-avalehel: 75 tuhat töötut  detsembris), Soomes oli aga mullu majanduse kasvutempo  langenud ainul 4,2% peale – taevake, see tähendaks meie majanduse tasemelt arvestatuna kahekohalist juurdekasvutempot ikka veel; muide, eelarvekärbe kümme miljardit on vist ikka kümme tuhat töötut juurde ja viis miljardit rahvatulu maha; seega niimoodi ikka kaugemale itta Maastrichtist/Davosest/”Edenist”).

NB: igal juhul on, nagu terane lugeja märkab, kärbete meie tegemise poliitika väga “perspektiivikas”, sest selleise töötute armee loomisega kärbete abil, pole tuleval aastal vaja enam kärpeid teha. V. Strasberg (EPL 2. II 09) kirjutab pealkirja “Majanduskasv ei tule kunagi enamtagasi ” – ilmselt toimetaja on seda pealkirja tohterdanud ja ära kärpinud sõnad “meie praeguse absurdse majanduspoliitika jätkumisel”.   

•3)      – 4) No ei osata võtta meist eeskuju, me juba aprillis võtsime vastu seaduse, et EP peab publiku eest hakkama rohkem varjama sensitiivset teavet et mitte paanikat tekitada, edasi, oleme suutnud oma krokodillikomiteed varustada täieliku läbipaistmatuse infrastruktuuriga, püüdsime isegi nn „avansilise tulumaksuseadusega” muuta ka kasumimaksude värgi täiesti läbipaistmatuks (majandusraskuste tõttu tuli tühistada), oleme massimeediagi pannud õigesti tantsima  – aga nemad seal Davosis ei jaga mitte midagi, juravad endiselt täiesti asjasse mittepuutuvate kommunikatsiooni ja transparentsuse arendamise mingite abstraktsete teooriatega (seda on muide juba jõudnud rõhutada ka meil nii „Vastasseis” kui ka „Keskpäevatund “, et Davoses pole midagi asjalikku).

_____________________ 

*Prof Nouriel Roubini – „dr Viimnepäev”  hüüdnime pälvis, et juba aastaid tagasi prognoosis praegust kriisi. 

Advertisements

veebruar 1, 2009 - Posted by | Uncategorized

1 kommentaar »

  1. I’ve learn several just right stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you set to make such a magnificent informative web site.

    kommentaar kirjutas personal statement samples | märts 28, 2012 | Vasta


Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: