Ülo Ennuste majandusartiklid

Kärpe-ökonoomika, kas häma-ökonoomika

7. II 09

Eilse FT järgi aastal 1848 keegi prantsuse majandusteadlane olla kirjutanud: „Vilets ökonomist piirdub silmnähtavate efektidega; mõtlev ökonomist arvestab nii neid kui ka neid efekte milliseid on vaja ette näha.” Et see diktum vääris ümber trükkimist nüüd, siis väärib see diktum ka seda et meie praegu sellele hetkekski mõtleksime.

Tänapäeva keeles öeldes, majandusmõtlemine ei tohi olla müoopiline, seega ei tohi unustada perspektiivi. Seega ei tohi unustada planeeritava majanduspoliitik a mõju rahvusliku majanduse potentsiaalile. Nt aastal 2002 mõned meie mõtlevad majandusteadlased prognoosisid, et Eesti liitumine euroliiduga tõstab majanduspotentsiaali  4-6%, seega rahvamajanduslik  võit keskmises perspektiivis saja miljardi krooni ringis 2002 hindades, ja see realiseerus. Teiste sõnadega, euroliitumise käkki keeramisega oleks võimaluskaotus olnud rahvuslikult  sada miljardit ja meie tänavune rahvatulu mis EP prognoosi kohaselt realiseerub 230-240 miljardi vahele, oleks olnud ilmselt väiksem kui 200, sest perifeerse isoleeritud ning etniliselt lõhestatud tillumajanduse potentsiaal ei oleks mitte mingite kriteeriumide järgi rohkemat lubanud saavutada isegi mistahes tõesti geniaalse juhtimise juures.

Meil praegu kiiruga planeeritava fiskaalse kontraktsioonipoliitika (versus fiskaalne ekspansioonipoliitika (IMF soovitus)) puhul peame kurvastusega tõdema, et selle poliitika majanduspotentsiaali kahjustavad efektid on juba praegu ilmselgelt kogu rahvale kindlalt nähtavad: eelarvekärped selles ulatuses toovad kaasa olulise sisemajandusliku nõudluse languse ning kümneid tuhandeid täiendavaid töötuid ja ainuüksi sellest hõive vähenemisest on oodata 4-6% rahvusliku majanduse potentsiaali langust pikkadeks aastateks.

Seega, suure tõenäosusega, võimalus kaotused sajad miljardid, võrreldes ekspansiivse fiskaalpoliitilise alternatiiviga. Mis eriti õõvastav, et samal ajal on vaja rahvuslikult tasuda ühte suuremat välisvõlgnevust euroliidus (EP andmetel ligemale 300 miljardit krooni).

Advertisements

veebruar 7, 2009 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: