Ülo Ennuste majandusartiklid

Eesti radikaalseim friedmanist: Ivan Orav

8. II 09

Tõestame seda väidet kahe põhiteoreemiga A. ja B. ning lõppdiskursusega, järgmistel lähte-eeldustel:

  • a) Keinsluse tuum seisnevat rahvusliku majandustõusu ja -kiskjalikkuse reguleerimises töötuse piiramisega ja investeeringutega – pea-asi et töötust poleks
  • b) Friedmanismi tuum seisnevat majandustõusu ja -kiskjalikkuse talitsemises raha ja intressidega – pea-asi et inflatsiooni ei oleks*

 

  • A. Härra Orav ei ole kindlasti keinsist

Tõepoolest, ta  pajatab (7. II 09 EPL): „Alates sellest kuust pean ma oma pensioni pangast ära tooma. Algul pakuti küll, et tahate, härra Orav, me saadame raha teile koju.

Et te olete juba saja-aastane, kuidas te muidu hakkama saate. Aga mina keeldusin otsustavalt. Suurte summade ühest kohast teise toimetamine on eluohtlik, mina ei taha võtta oma südamele seda, kui mõni postiljoniproua tee peal paljaks röövitakse või maha lüüakse. Mees peab ise oma varanduse eest hoolt kandma.”

  • 1) Nääte, see härra üldse ei mõtle vaese postiljoniproua peale, kes jääb tema tõttu töötuks, tüüpiline friedmanism, nagu meie võimuritel/oravatel mõttes.
  • 2) Härra ei mõtle keinslikult, nt et kui proua jääb töötuks, siis rahvatulu langeb väga mitmel ja mitmel põhjusel.
  • 3) Nimetame nendest olulisima. Teatavasti on Oraval Nõmmel vinge elamine, mitu tuba, õues kaev ja kemmerg, kindlasti puukuur, esikus sahver, uhke sisustus mitme riidekapiga, kõrghaljatus, soliidsed naabrid, perspektiivne kinnistu ka selles mõttes, et edaspidi pääseb see distrikt ehk kah Tallinna osakonna staatusest, kus maamaksud röögatud.

Statistika Valitsuses on teatavasti taolise eramu arvestuslik (imaginaarne) üür, mida arvestuslikult omanik (Ivan Orav) saab ja arvestuslikult endale tagasi maksab, praeguste tegelike üüride alusel selles piirkonnas, ligemale veerand miljonit krooni aastas. Selle summa arvestab Statistika Amet toodetud SKT sisse.

Kui nüüd postiljoniproua, kes elab naabruses, peab töötuse tõttu nt Vastseliinasse kolima, siis hr Orava piirkonnas üürid langevad ja hr Orava enda arvestuslik panustus rahvusliku tulu tootmisse väheneb ligemale saja tuhande krooni võrra.

 

 

  • B. Hr Orav: „Mees peab ise oma varanduse eest hoolt kandma.” Tüüpiline liberaal-friedmanism mis ei tunnista riigi panust majanduse korraldamises. Tõepoolest:
  • 1) Orav ei taipa, et pensioniga riik tasub temale, Ivan Oravale, tagasi rahvuslikku võlga tema kunagise tööpanuse eest rahvuslikku majandusse, ja et seega on riigi kui võlgniku asi hoolitseda võla tasumise julgeoleku eest. Liiatigi võtab riik selleks Oravalt endalt maksu: käibemaks on sisuliselt siiski tarbimismaks ehk maks osaluse eest tarbimises, mis nõuab kollektiivseid julgeolekukulusid.
  • 2) Orav ei näi radikaal-friedmanistile omaselt ka mitte taipavat, et kuna meil rahvuslik majandus imepäraselt põhinebki põhiliselt tarbimismaksudel (kasumimaksu ehk kapitalitulude maksu pole), siis tema pensioni tarbimismaksudest kindlustatakse ka nt siinsete mitteresidentidest hargmaiste pankade julgeolek ja muugi, mis neil vajalik siin kasumite kokkukraapimiseks (nt kroonide eurodeks vahetamisel jne) ja väljamaale vedamiseks**.

Diskussioon: hr Orava lause „Pistsin raha taskusse ja läksin õue. Seal tegin ühele naisterahvale silma ja ütlesin:

„Kui preilil on vaba aega, ehk läheks siis koos apteeki? Mina teen välja!””

reedab veel paljugi friedmanistlikku: nimelt Keynes’i järgi see lõhnab filosoofia järgi   „pikas perspektiivis oleme kõik surnud” ehk raha tuleb kohe ringlusesse lasta, olgu riskid kuitahes õudsed.

————————————————————————————————————————————————————————-

*Moodne majandusteooria küll väidab, et terminite keinslus ja friedmanism jne kasutamine näitab seda et nende kasutaja ei saa ise mitte millestki sisuliselt aru, nt isegi mitte sellest et esimene sobib momendil häda pärast sisuliselt kokku langusega, teine paisumisega. Muide, ka on Prof Enn Uusen väitnud, et Friedman (Nobelist 1986, suurteosed: USA rahanduse ajalugu, ning matemaatiline tarbimisteooria) ei olnud üldse teadlane. Samuti on Prof Gräzin kinnitanud et kasumimaksu likvideerimise ideed ta ei saanud Friedman’ilt.

**Meie oma arust friedmanistid äpardlikult kipuvad arvama, et kasumimaksude likvideerimine tõmbab siia välisinvestorite raha ja seega meil pole siis vaja endil laenata ja muudkui majandus paisub. Kuid rahvusliku arvepidamise järgi välisinvestorite poolt siia toodud raha (sajad miljardid) loetakse sisemajanduslikult välisvõlaks, mida sisuliselt teenindatakse siit järjest suuremate miljardiliste kasumite väljaveoga, mis seega vähendavad seda summat mis meile peale seda SKTst meie rahva tarbeks maha jääb (KRT).

Advertisements

veebruar 8, 2009 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: