Ülo Ennuste majandusartiklid

Lp Fidutsiaar Orav (1908)

20. II 09

Lp Fidutsiaar Orav (101)

 WB soovitas Teie poole põõrduda, et teie oma kõrges aastates -101 – ning Vabariigi tunnustatud oravalikus valvsuses, kindlasti suudate meie kriitilistele kriisiküsimustele kompetentsemalt vastata kui Kuberner Padar, eriti vaesrahvale:

 

1) Kas Teie mäletate veel niisugust asja, et haned päästsid Rooma? Kui nii, kas siis ongi äkki arukas WB see soovitus, et Vabariik peaks kiiresti ametlikult looma „varajase uute kriiside saabumise alarmeerimise süsteemi” (vt WB Sõltumatute Ekspertide Rühma detsembri memorandumit)?

2) Kas seega ei peaks ka Vabariik hakkama kuulama järjekordset mõnede panikööride mulinat, seda uskuma, et ees ootab meid järgmine uus suur laastav finantskukkumine, seekord ees ootavasse deflatsiooniauku? Ja kas Jaan ei peaks äkki midagi sellest august mööda pääsemisek midagi tegema hakkama või mõtlema või nii, selle asemel et lõpmatuseni jahuda oma palga kärpimise tähtsuse ümber?

3) Kas ikka see WB laen Lätile (0,12 trilonit krooni) kohe pärisorjastas kogu selle Vabariigi, nagu Mart ütleb? Samal ajal kui Eesti kogu välisvõlg (0,3 triljonit krooni, EP statistika) on ammu kordades suurem sellest Läti võlast, ja meid ei ole see teps mitte orjastanud, vaid isegi mõned prominendid õnnelikuks teinud?

4) Kuid, miks mõned mõned meite arvamusliidrid ikka veel ei ole õnnelikud, nt keegi Samost kurbleb edasi, erinevalt Andresest, et tema saab päris önnelikuks alles siis kui tööpuudus tõuseb üle 80 000? Ometi on ju eelarvekärbete abil juba poliitkindlalt paika pandud, et selle piiri ületamine on saavutatav juba kevadeks? Isegi on juba planeeritud kevadel hakta korraldama hagude korjamist kõigile nendele?

5) Kas vastab tõele, et jaanuaris maksti töötuabirahadena välja suuma, mis ületab kogu aastaks eelarvesse planeeritud summat, ja mis ületab isegi ka riigikogu eripensionite summat?

6) Ei tea mis WB riugas see on, et soovitab kriisis Vabariigile esimese kiirmeetmena suurendada sotsiaalset fidutsiaarsust ja sotsiaaltoetusi, Mart vist küll sellise riuka otsa ei läheks? Et soovitab suurendada tippteadusse ja haridusse panustusi, võõrtööjõudu mitte?

 

Üks juhuslik remark ÄPist

Deflatsioon võrdub tööpuudus ja tarbimise vähenemine. Tööpuudus võrdub suuremad nõudmised sotsiaalabile. Mis võrdub veel suurem eelarvemiinus. Jne. Deflatsioon on minu silmis hullem kui devalveerimine, kuna ta halvab ka kohaliku tööstus- ja teenindussektori. Devalveerimine ei pruugi seda teha, pigem vastupidi. Ja siit selgub, et see valuutakomitee süsteem sobib siiski kahjuks ainult heade aegade jaoks. Kui raha väärtus on majanduslanguse tõttu kasvanud tegelike väärtustega võrreldes ebaproportsionaalselt suureks, siis peab olema turul võimalik lihtsama hinna (raha hinna) kujundamiseks. Üldiselt hetkel häid lahendusi polegi. Tarbimise surmamine on igatahes väga halb variant, lahenduseks on seda raske pidada. Kiirelt ja efektiivselt töötav deflatsioon on nimelt emotsionaalsetel põhjustel inimühiskonnas võimatu. Kõigepealt toimub pikaajaline tarbimise vähenemine, enne kui müüja aru saab, et tuleb tegelikult hindu alandada, mitte niisama õrritada.

Advertisements

veebruar 20, 2009 - Posted by | Uncategorized

2 kommentaari »

  1. Huvitav, kas see punt, kes sealt Euroopa Liidust seda deflatsiooni Eestile peale pressib ei taipa, et asi viib Argentina taolise situatsioonini? Argentina vist koondas IMF-i soovitusel 3/4 riigiteenistujatest. Majandus loomulikult varises taolise säästuprogrammi raames kokku.

    Milleks niisugust olukorda luua:

    Kommentaar kirjutas Jüri | veebruar 21, 2009 | Vasta

  2. Kulla Jüri: miks Teie täiesti tõepõhisusteta/bluffide küsimustega opereerite ja mind tüütate? Vast loeksite selle asemel FTd, Economisti, või nt Almunia intervjuud tänases EPLis, ja ei piidruks ainult noororavate/-laarlaste üllitistega?

    Kommentaar kirjutas Ülo Ennuste | veebruar 21, 2009 | Vasta


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: