Ülo Ennuste majandusartiklid

 25. II 09

 Avalikkusele ja peameestele

 

Majandusteoreetiliselt tuleks Eesti majanduse praeguses, suhteliselt raskemas, kriisiolukorras tõdeda:

a) Eesti poolt praegu Maastrichti kriteeriumite kiirele täitmisele tõsimeeli keskendumine päädiks suure tõenäsusega majanduse allakäigu edasise  süvendamisega (sh nt ülepingutatud eelarvekärbetest ebaratsionaalselt katalüüsitava hõive vähendamisega ning töötuse kiire tõstmisega + võimaliku mõttetu langemisega laastavasse deflatsiooni)

b) ilmselt kehtivad Maastichti kriteeriumid ja Lissaboni Leping on selle kriisi tingimustes üldiselt vastuolised, seda eeskätt uusliikmesriikide suhtes. Nimelt olid need kriteeriumid adekvaatsed eeskätt stabiilse ja homogeense majandusliidu tingimustes.

 

Kindlasti on eelöeldut tõdetud ka EL Komisjonis:

nt nende viimastes prognoosides (jaanuaris ja oktoobris) on märgitud, et Eesti ei täida defitsiidi kriteeriumit ei sellel ega järgneval aastal; prognoosidest järeldub, et inflatsioonikriteeriumi täitmise tõenäosus jääb  ilmselt alla 50 protsendi , tõsi, lisatud märkusega, et seda Eesti praeguse poliitika jätkumisel perioodil 2009-10; et ühe halva erandina ELis, meie majanduses tööhõive langeb jätkuvalt veel aastal 2010, seega langeb ka potentsiaalne SKT veel tuleval aastal.

 

Ilmselt üks mõttekas järeldus eeltõdedust oleks Eesti Valitsuse kiire pöördumine EL Komisjoni poole, vähemalt tuumaga:

 

      „kriisi perioodiks Maastrichti kriteeriumid Eestile peatada”.

 

Ü. Ennuste, DSc

 

PS

Samas tuleks meie peameestel selgelt avalikkusele teadustada, et euroalaga liitumine võimaldaks otseselt rahvuslikult päästa ligi miljardi krooni suurusest iga-aastasest kaotusest, mis läheb senini mõttetuteks valuutavahendajate hõlptuludeks. Rääkimata Riigi ning rahvusliku majanduse usaldusväärsusvõitudest euroalaga liitumisel.

 

Tuleks teadustada, et meie praeguse majandusmudeli puhul on praeguste Maastrichti kriteeriumite täitmine peaaegu võimatu: äpardliku null kasumimaksuga on peaaegu võimatu vältida suurt eelarvedefitsiiti (mõistliku inflatsiooni tasemel), sest eelarve kokkusurumisel on tsiviliseeritud majandusliidu keskkonnas omad piirid; et Eesti valuutakomitee-süsteemi eritüübi puhul on peaaegu võimatu keskpangal oma põhiülesannet täita – inflatsiooni/deflatsiooni reguleerida.

Advertisements

veebruar 25, 2009 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: