Ülo Ennuste majandusartiklid

Mis on majandusteoreetiliselt süüdi meie sotsiaal-majandusliku kriisi erilises jätkuvas räiguses

 2. III 09

Elementaarne: totaalne avaliku teadmuse käpardlik ähmastamine, seda nii meie peameeste kui ka nende jüngrite poolt.

Alustame kõige värskemast „informatsioonist” ja laskume ka ühe vanema seigani

 

  • 1) Tänane FT väidab*, et EL-i Nõukogu eile tõotas spetsiaalselt ida-liikmesriike kriisist väljapääsemiseks eriliselt abistada. Samas meie ÄP püüab seda tõotust igati ähmastada**. Käpardlikkus peitub selles, et ÄP ei varja, et tõik mis meie peaministrile on vastukarva, et see tuleb ÄP-is ära vassida.
  • 2) Tänane PM toob välja hoopis erilise järjekordse vassingu, Sandor Liive: „Minu meelest tasuks kaaluda tulumaksumäära vähendamist, ja et riigi tulud ei saaks kahjustatud, siis tuleks ettevõtete tulumaks taastada. Praegu maksustatakse ettevõtlustulu siis, kui dividende välja võetakse, ning jääb petlik mulje, et kui dividende ei võta, siis justkui ei maksagi tulumaksu, aga nii kui tulu liigutad, siis maksad.”

Taevane arm, kas ei Liive ega PM ei tea, et esimene peamees, kes julges avalikkusele sellest vihjata oli President Ilves iseseisvuspäeva kõnes, et ettevõtte 0-tulumaks tuleb ümber vaadata. Kuid kohe on vaja hakata Presidendi, muide seekord majandusteoreeliselt absoluutselt põhjendatud ettepanekut kriisiga võitlemiseks, ja poliitiliselt äärmiselt julget väidet, oli vaja kakata PM-is ähmastama ning antud selle autori kaudu diskrediteerima. A la, et see on „petlik mulje” et nagu kasumimaksu polekski, nagu Liive ise ei olekski pingutanud nagu jaks võtab, et maksustamata kasumeid kiiresti Eestist välja sokutada nn otseinvesteeringute maski all ja nii ikka kriisi süvendada, töötust tõsta, vastavalt eelnenud eelarvekärbete ideoloogiale – mida rohkem töötuid seda parem?

 3) Muide, kui jätame isegi kõrvale eelarvekärbete poolt tekitavad oodatavad täiendavad majanduskaotused (versus eelarve laiendamine nt kasumite maksude taastamisega, või versus IMF ja EL-i Komisjoni poolt soovitatud strateegiapaketele jne), sotsiaalsetest rääkimata, siis tohutut kahju riigi usaldusväärsusele tõi ainuüksi see et kuidas kärbete planeerimise protseduur oli korraldatud – täiesti otsusteooria vastaselt. Tõepoolest, nt kaasatud kolmele õpetlasele (mitte segi ajada teadlastega) oli antud ainult mõned loetud tunnid aega antud hiidtabelite (täiesti absurdsete kuni kümnekohalise arvudega) analüüsimiseks, ja seda paljaste kätega, mitte oma laboratooriumides, oma käepäraseid kolbe ja lakmuspabereid kasutades, alternatiive arvestades jne.

Seega tingimustes, et igal juhul saaks nendest hiljem teha patuoinad, et oleks lõpuks võimalik avalikkusele konkreetselt näidata, et kes tegelikud süüdlased on Eesti erakordselt laiemas teravamas ning püsivamas kriisis.

_____________________________________________________________

* EU summit pledges aid for eastern states

By Tony Barber in Brussels

Published: March 1 2009 17:29 | Last updated: March 2 2009 07:21

European Union governments vowed on Sunday to conquer the financial crisis and recession gripping their economies by extending help to beleaguered eastern European states on a country-by-country basis and respecting the rules of the single European market. …

**Ida-Euroopa ei saa kriisis erikohtlemist

Sirje Rank
Sirje.Rank@aripaev.ee

02.03.2009 00:00
… Ka Eesti peaminister Andrus Ansip jäi leeri, mis leidis, et Ida-Euroopa ei vaja erakorralist abi. “Euroopa Liidus on riigid kriisist kannatada saanud erinevalt ja ei ole võimalik tõmmata joont uute ja vanade liikmesriikide vahele. Osa vanadest on praegu märksa suuremate probleemide küüsis kui osa uutest liikmesriikidest, vastandamine ei ole kohane,” ütles Ansip. …

Advertisements

märts 2, 2009 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: