Ülo Ennuste majandusartiklid

3. III 09 

 Meie kriisitohtrilt litsentsi ega vanusepiiranguid ei nõuta

 Mõni aeg tagasi oli BBCs tippasjalik arutelu finantskriisiga globaalase võitlemise võtete küsimustes. Üks seik sellest.

Saatejuht: „Nobelist Stiglitz väidab et … .”

Rahvusvaheliselt tunnustatud ekspert viivitamatult sekkub: „Joseph on oma nobeeli igati ära teeninud, kuid mitte finantsalal.”

Seega Stiglitz oli mängust väljas, sest tema tipppädevus paikneb eeskätt mujal.

 Kuid meil nt ÄP 2. III 09: … “Euroopa Liidus on riigid kriisist kannatada saanud erinevalt ja ei ole võimalik tõmmata joont uute ja vanade liikmesriikide vahele. Osa vanadest on praegu märksa suuremate probleemide küüsis kui osa uutest liikmesriikidest, vastandamine ei ole kohane,” ütles Ansip. …

 Võib arvata, et eelöeldut Andrus Ansip dotseeris nädalavahetusel ka EL Nõukogule.

 Kuna meie peaminister ei ole majandusteadlane, siis nõuab tema poolt tehtud majandusavastus teatavat verifitseerimist-sertifitseerimist-litsenseerimist: a) vanadest kõige suuremate probleemide küüsis on ilmselt Iirimaa, EL Komisjoni jaanuariprognoosi järgi  seal majandustegevuse langus selles kriisis on 7 % ringis, ja uutest loomulikult kõige väiksemate probleemide küüsis on loomulikult Eesti, küll vastavalt majanduslangusega 7,1%, kuid samas ikka alles möödunud aastal tegi meie majandus välismaale ainuüksi otseinvesteeringuid tosina miljardi jagu – toetas välismaailma ikka nii töökohtade loomisega kui ka palmisaarte kaunistamisega jne b) aga sisemaised kogutoodangud elaniku kohta aastas kriisi lõpuks langevad selle prognoosi alusel iirlastel tasemele üle 0,5 miljoni krooni ning eestlastel alla 0,2 miljonit krooni.

Majandusteadlase jaoks on viimaste arvude alusel ikka päris dilemma, et kumb riik on selles kriisi suuremate probleemide küüsis, kas uus või vana. Eriti kui mõelda, et Iirimaa majandusaktiivsuse tase jääb peale kriisi ikka kindlasti kõrgemale piirist mis tingiks riigist töökäte lauspagemist või kapitali olulist väljavoolu, ning Eestis olid juba enne kriisi need jätkusuutlikkuse vaegused ilmselt olemas. Muide Bloomberg.com, ÄPi lemmik, on siiski leidnud ühe ülikooli lõetava (iirlaste kulul) noorsaksa, kes räuskab emigreerumise plaanidest, ilmselt taipamata, et mujal on palgad oluliselt madalamad (vastupidiselt meie olukorrale).

 Kriisitohtrite vanuse/staaži  piirangute kohta niipalju, et rahvuslike makroökonoomiliste probleemide/poliitikate koha pealt ei tohiks tsiviliseeritud riikide standardites enne keegi sõna võtta kui ei ole vähemalt tosinat aastat otsest erialast kogemust, lihtsalt rahvuslikel tasemetel on probleemid äärmiselt komplitseeritud, siin ei aita seaduste spetsiaalselt ümbertegemine et nt aastaga teha mehaanikainsenerist keskpanganduse tippspetsialist vms. Ta jääb ikka arvama et mehaanik teab paremini.

Lihtsalt mõistusest rauamõtlemise determinatiivseid armastatud kompaktseid mudeleid ei suuda keegi kiiresti peast välja viusata ja asendada neid indeterminatiivsete ökoloogilistega (laias mõttes). Nt ühel sellisel juhul üks vastne keskpankur teatas, et majanduse mootoriks on kõrge inflatsioon (põhikirja järgi on keskpanga põhiülesanne inflatsiooni hoidmine 2% läheduses).

Seega, nt majandusdoktorandid peaks makropoliitika koha pealt veel täiesti kuss jääma, samuti nt ka politoloogia professorid kes alles ehk aastake-paar tagasi hakkasid rahvusliku majanduse, nt maksusüsteemide probleemide, vastu huvi tundma (kahjuks nt 2. III  09 “Pealinnas” teeb üks selline õpetlane ettepaneku kasumimaksu taastamiseks jne, seejuures teadmata/viitamata olulist, et President Ilves vihjas samuti kasumimaksu ümbervaatamise vajadust oma 24. II 09 kõnes; samas lehenumbris mahitakse akadeemiku (meie maksumaksja leival) heietusi, ettepaneku Eestil asuda sihistuma vene mudeli asemel skandinaavia mudelile, ise ilmselt olles juba mitukümmend aastat tagasi ära unustanud, et 60 aastat tagasi ta lahkus teadusest poliitikasse ning sellest ajast tänaseni tulihingeliselt võidelnud eesti majanduse läbivenestamise lipu all jne).

Seega, kes tegelased kes alles praktiseerivad või on kaua  praktikast väljas, need tuleb makropoliitiast eemal hoida. Seda eriti masimeedias.

Samas tuleb rahvuslikes huvides eriti karta patoloogilisi staazikaid makrotasemel manipuleerijaid (nt Simm (lollitas kõiki tosin aastat, äpid (just täna moonutab OECD ühe uurimuse tulemusi kriisi tohderdamiseks), pealinnad, igas kaliibris reiljaniaanid + eriti mõnigaid partokraate-plutokraate, mõningaid okupatsioonipildikasti tegelasi , kelle  järgi tuleb välja nt et meil okupatsoonis selliseid tõestatud tõsiasju nagu genotsiiti ega triljonilisi majanduskaotusi ja vastavate rahvuslikul tasemel viktimisatsioonide jätkumist siiani erti polnudki ega olegi jne).

 Muide, mullu peaminister Merkel kutsus kriis asjus valitsust nõustama just 75-aastase ameeriklase, kes just värskelt oli tuna-tunamullu saanud Nobeli majanduspreemia (erinevalt Friedman’ist  ja edasiarendavalt viis Phelps oma teooriasse töötuse näitaja asemele sisse tööhõive, oluline moment eriti meile, sest töötuse mõiste on väga mitmeti tõlgendatav ja näit raskesti mõõdetav, mida muide meil juba mingid liidud egoistlikuks omakasuks manipuleerivad).

 Õnneks meil pole vaja valitsusele mingeid majandusteoreetilisi nõustajaid sisse osta, nemad ise käivad Londonis professoritele ja Brüsselis teadlastele jne dotseerimas, isegi meie ajakirjanikud käivad volinik Almunia seisukohti ja teadmisi korrigeerimas, nemad oma eritarkuses teavad kuidas majandus-  ja rahaliitudes peavad värgid käima –  ikka iga liiduliikme populistlikke erihuve esiplaanile seades ning solidaarselt.

Advertisements

märts 3, 2009 - Posted by | Uncategorized

2 kommentaari »

 1. “Eriti kui mõelda, et Iirimaa majandusaktiivsuse tase jääb peale kriisi ikka kindlasti kõrgemale piirist mis tingiks riigist töökäte lauspagemist või kapitali olulist väljavoolu.”

  Olukorrast Iirimaal eelkõige inimeste lahkumise vaatenurgast:

  http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601100&sid=ana7rokmw9g4&refer=germany

  Kommentaar kirjutas Jüri | märts 3, 2009 | Vasta

  • kulla Jüri
   minu arust on Bloomberg.com kallutatud, seda vist ka vene/riia/juutide poolt kes igati igatsevad Lätit tagasi saada (nt väga inetult toimiti Läti rahandusminstrit rõveldalt mõnitadas Jõulude paiku) kallutatud samuti vist jänkide poolt kelle igatsuseks on euroliidu ruineerimine (nt eile avaldati toores moonutus soperdis ELi mitteametlikust nõupidamisest) ja sellesse klassi kullub ka see soperdis: algab sellega et üks juhuslik rullnokk räuskab et tema läheb Iirimaalt minema – õnn kaasa – igale poole kuhu ta läheb ta hakkab saama tunduvalt vähem kui Iirimaal, kui ta üldse kuskil midagi saab, sest häda on globaalne.

   Kommentaar kirjutas Ülo Ennuste | märts 3, 2009 | Vasta


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: