Ülo Ennuste majandusartiklid

Inimarenematuse trio: võlgnevus – ebavõrdsus – ebauskumus

 10. II 09

Momendil FTs arutletakse palju teemal „animal spirit“. Keynes tõi selle ingrediendi majandusse oma üldteooriaga, kuid kahjuks jättis selle nähu seal siiski tarvilikult lahti arutamata. Ometi olla temal olnud küllalt materjali selle kohta nii turu- kui plaanimajanduse õuduste näidetel (viimase kohta sugulussidemete kaudu – baleriinist abikaasa oli venelanna). Loodetavasti Keynes’i  see märkus ei oleks pahandanud, sest ta plaanis kiiresti kohe uue veelgi üldisema täiendatud teooria rajamist, kuid pidi kahjuks enne lahkuma.

 

Mihkel Mutt muidugi kohe võtab ninna kui tema mõtete laiendamisest või täiendamisest keegi julgeks mõeldagi. Kuid vist „Mälestuste I” 2009 alguses kuskil ta vihjab väga tabavalt, et loomast erineb inimene selle tõttu, et inimene arvestab oma suguvõsaga. Väga hea, kuid kahjuks jätab ta viimistlemata, et kui suurel määral selles suguvõsa arvestamise värgis rolli mängivad varakus ja võimukus. Loomadel on teatavasti karjad, varakust seal vist küll ei ole, kui võimukust seda enam, kindlasti nagu parteides. Igatahes on Mutil seal ka vihjed, et veneokupatsioonipartei ilmselt juuris/represseeris meie rahvast suguvõsakust loomalikult välja, koos nende helgemate liikmetega. Peenemalt öeldes viktimiseeris meie sootsiumi, kiskus inimarengut pool sajandit tagasi.

 

Heakene küll, see on ajalugu. Kuid näib, et mistahes tõsiseltvõetavusele pürgiv rahvuse inimarengu või -arenematuse aruanne peaks hõlmama nii varakuse kui ka võimukuse tasemete hinnanguid ning nende jaotusest väga mitmest aspektist. Muidugi mõlemast väga laias ja mitmekihilises mõttes. Varakuses nii reaalsest/ainelisest võtmest kui ka imaginaarselt/vaimselt, võimukusest nii inimlikus kui ka loomalikus mõistes, nii suhtumuslikus kui ka institutsionaalses mõttes, nii perekondades, suguvõsades kui ka etnilistes rühmades, ning ka nende vahel kogu sootsiumis tervikuna ja jaotuslikult jne. Kahjuks bürokraatlikud aruanded hiilivad sellest mööda. Tõsi, mingeid majandusliku ebavõrdsuse indikaatoreid kasutatakse, kuid vabandage väga, nende näitude usaldusväärsuse hinnangute arvutamine näib ka statistikaprofessoritel üle jõu käivat. Kuid ei mitte sõnakestki sellest et kui suured võlakoormad pered kaelas on, tohtu suurest rahvuslikust välisvõlgnevusest rääkimata (ca 0,3 triljonit krooni).

 

Seda vaegust püüavad ametlikud aruanded korvata partokraatlike demagoogiliste statistiliste uskumuste jutlustamisega, eeskätt „täpselt valede” (Keynes) arvude abil. Hiilgav näide on riikide järjestamine nn elatustasemete järgi, mis rehkendatakse nn „ostujõupariteedi hindades”, koos komakohtadega muidugi.

Eurostat ise ei luba nendes hindades ei majandusdünaamikat näidata, ega riike järjestada mingiks kvaliteedimõõtmiseks, sest need imaginaarsed hinnad on arvutatud väga ligikaudselt, oluliselt moonutades just nii majanduse süsteemi ja selle väljalaske kvaliteedi enda väärtust, seega nende hindade informatsiooniline kvaliteet on ülimadal.

 

Moonutades nii võrreldavate riikide inflatsioonierinevuste dünaamikat kui ka miljööväärtust riigiti jne. Seda selleks, et eeskätt poliithuvides riikide majandustegevuste tasemeid näidata publikule võimalikult võrdsetena. Nt 2006 oli Eurostati järgi Eesti sisemajanduse kogutoodang elaniku kohta majandusteaduslikult, reaalsetes eurodes, umbes 40% EL-i keskmisest, kuid vastavates ostujõupariteedi hindades, politikaanidele sobivalt 65%.

 

Kes soovib juurde täpseid komakohti, see vaadaku Eurostati, kuid majandusteaduslikult on mõlemas arvus ainult esimesed numbrid mõttekad, ja komakohad täiesti mõttetud. Võiks öelda, et mida rohkem komakohti, seda madalam inimareng  (meie riigieelarves on muide kuni 11 tüvinumbriga arve, triljonites võttes 11 numbrit peale koma, uskumusega et nii on täpselt õige).

Advertisements

märts 10, 2009 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: