Ülo Ennuste majandusartiklid

 

Presidendi kuldseid ütlusi: Vabariigi Presidendi Toomas Hendrik Ilves’e vastus uudisteagentuurile BNS pärast Eesti Panga kevadprognoosi avalikustamist 22.IV 09

23.IV 09

President Ilves: „ … Ennekõike tuleb otsustada, kas Eesti soovib aastal 2011 võtta kasutusele euro. … Alternatiiviks on sellest eesmärgist loobuda ja tunnistada, et meie ühiskond pole praegu seesugusteks pingutusteks ja muutusteks valmis. … Juba täna tuleb aga vabaneda pettekujutelmast, et järjekordne paari miljardi krooni suurune eelarvekärbe toob Eestit euro tulekule lähemale. … ”

 

Tõepoolest: ilmselt pole meie peamehed veel küllalt kompetentsed seesugusest keerukast  makroökonoomilisest  probleemist arusaamiseks ega a lahendamiseks, nagu seda on Maastrichti komplekskriteeriumite täitmine.

Nende poolt praeguseks valitud strateegia, eelarve järjestikune kärpimine, koera saba tükikaupa raiumine,  ajab ainult rahvast järjest rohkem vihale, sest eestkätt niimoodi kaskaadidena paisatakse tööjõudu meie majandusest tagasipöördumatult välja, ja seega närutatakse rahvusliku majanduse jätkusuulikkuse potentsiaali ning suurendaks kriisi laastavust.

 

Muide, tõsiasjatundjad nagu EL Komisjon, OECD ja IMF on juba ammust aega teinud vihjeid, et meie praeguse jätkusuutmatu majanduspoliitika jätkumisel pole Eestil lootust lähiaastatel seada majandust tsiviliseeritud  euroopalikule riigile väärikasse korda ei majanduslikult ega sotsiaalselt ja seega ka eurokõlblikuks.

 

Tõepoolest, euroliidu vaatevinklist peaaegu kindlasti aastal 2009 eesti majandusel jääb täitmata nt vähemalt inflatsioonikriteeriumi „pehme” komponent: hindade stabiilsus/jätkusuutlikkus.

 

Nimelt ei ole majandusteoreetiliselt hinnad stabiilsed kui:

a) esineb deflatsioon (EP järgi saabub viimane meile suure tõenäosusega oktoobris-novembris, kui EP vanas vaimus jätkab enesepettusega)

b) hinnad ei ole kindlasti stabiilsed kui nende aastane muut on tosina protsendi punkti ümbruses (nagu EP selleks aastaks kindlalt prognoosib).

 

Järelikult, on väga suur risk, et praeguse, eeskätt pelgalt eelarvekärbete poliitika jätkamine, viib eesti majanduse üha suhteliselt sügavamasse ja pikemasse kriisi – nagu President Ilves tänuväärse kodanikuvastutusega vihjab.

Advertisements

aprill 23, 2009 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: