Ülo Ennuste majandusartiklid

Euroopa Komisjoni kevadprognoosist* näib et Eestil pole suurt lootust euroalale siirduda enne kolme-nelja aastat

Tõepoolest, tänavuseks Eesti eelarvedefitsiidiks on nende prognoos-hinnang 3%, seega hinnang langeb kokku Maastrichti kriteeriumiga. Kes aga nats prognooside täpsusest ning hinnangu ja selle vea õenäosustest midagi teab, see saab aru, et eelarvekriteeriumi järgi on komisjoni sõnum teiste sõnadega: eelarvedefitsiidi täitmise tõenäosus on tänavu võrdne mittetäitmise omaga ehk 50%.

Aga 2010. aasta eelarvedefitsiidiks prognoositakse komisjoni poolt hinnang 4%, mis on suurem kui euroga ühinemiseks lubatav määr. See tähendab, et 2010. aastal on eelarvekriteeriumi täitmine juba üsna lootusetu, vast kuskil 10-30%  ringis.

Öeldu alusel, juhul kui järgmise aasta alguses peaks toimuma Eesti „hindamine” euro kasutuselevõtuks 1. jaanuarist 2011 ja isegi kui 2009. aasta defitsiit jääb 3%-est t väiksemaks, ei pruugi tõenäoselt komisjon siiski Eestit euroalasse soovitada. Brüssel võib ikkagi väita, et Eesti ei suutnud täita hindade stabiilsuse kriteeriumi. Viimast on juba praegu suure tõenäosusega märgata. Nimelt on selle aasta lõpuks suure tõenäosusega oodata deflatsiooni või vähemalt hindade järsku langust, seega jätkusuutmatut seisundit.

Seega on viimasega 1. jaanuarist 2011 üleminek ikkagi auti mängitud. Ülemineku 2012 mängib tõenäoselt eestkätt maha 2010. aasta juba nimetet kõrge eelarvedefitsiidi prognoos, kuid on veel teisigi ohte varitsemas.

*Viide: http://ec.europa.eu/economy_finance/pdf/2009/springforecasts/ee_en.pdf

Advertisements

mai 4, 2009 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: