Ülo Ennuste majandusartiklid

“Olen ise ökonomist, aga ka mina ei osanud arvata, et maailma majanduses asjad just nii lähevad”

Nii olla hiljuti lausunud Brüsselis Eesti ajakirjanikele Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas (U. Soonvald: Kallas: majanduses ei julge keegi enam ennustada. Delfi 30.V 09 11:18).

 Kahjuks pealkirjas toodud lause sisaldab mitmeid küsitavusi:

1) mis on mingiks “ökonomistiks” olemisel pistmist maailma majanduse asjadest arvamisega, viimane on majanduslikus osas makro-ökonoomikute pärusmaa ja mitmed nendest on ka praegust kriisi ette prognoosinud, seda küll ainult tippteadlaste tasemel

2) kindlasti peaks Kallas täpselt teadma, et see kriis puhkes lahti mitte mingitest ökonoomilistest põhjustest, vaid lihtlabasest korruptsioonist USA valitsus- ja pangandusringkondade vahel (see fakt tõestati nt kogu maailma silmade all ka viimasel Davos’e Foorumil BBC TV diskussioonis)

3) kindlasti peaks Kallas teadma, et maailma “majanduses” toimub teaduspõhine makro-ökonoomiline prognoosimine tavapäraselt edasi, sest muidu ei ole lihtsalt võimalik ühtegi arukat juhtimisotsust ühelgi vähegi kompetentsel valitsusel võimalik vastu võtta

4) Kallas peaks kindlasti teadma, et ka Euroopa Komisjon on hilja-aegu teinud prognoosid millede järgi Eesti olukord tuleval aastal halveneb veelgi, seda nii absoluutselt kui suhteliselt (võrreldes euroliidu keskmisega) ning ka tuleval aastal on meil väga väike tõenäosus Maastrichti kriteeriume piisavalt täita, seda kõike muidugi meie praeguse majanduspoliitika jätkumise korral.

Kokkuvõttes kerkib küsimus, et kas Kallase lausumisi ei ole äkki Delfis räigelt moonutatud või Kallas tõesti ei tea, et ta makro-ökonoomilisest prognoosimisest midagi ei tea? Äkki ei tea sedagi, et moodne tippmakroökonoomika on informatsioonitehnoloogia ajastul intellektuaalselt juba kaugel ees raketiteadusest.

Advertisements

mai 31, 2009 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: