Ülo Ennuste majandusartiklid

Meie seisukoht inflatsioonikriteeriumist on alati kindel

11.VI 09

 Tänases PMis on tõlge TF 10.VI 09 artiklist Eesti majanduse kohta, eriti liitumisest euroalaga. Kahjuks jääb tõlke juures märkimata artikli autor (Robert Anderson). Häda on siin selles, et ajakirjanike seisukohad üldiselt väljendavad nende mõjuasjaliste seisukohti kellega nad kõige rohkem seotud on ning seega peab autorit teadma.

 Nt Rootsi pankade huvides näib olevat et Balti-Riikides tuleb devalvatsiooni vältida, sest muidu ähvardaks neid tõsine jama baltlastelt vastutustundetult väljapaisatud laenude tagasisaamisega – maksku see vältimine ja sellega seotud tohutu töötus nendele riikidele mis maksab. Samas mitmetele mõjukatele rahvusvahelistele kröösustele näikse rohkem meeldivat et kiiresti devalveeritaks, sest siis saaks välisinvestorid uue lainena tormata Balti-Riikidesse odavalt kinnisvarasid kokku ostma et neid mõne aasta pärast kallilt pärismaalastele tagasi müüa või muud sarnast (ida-kröösustel võivad olla teised plaanid).

 Rahvusvaheliste spekulant-pakskasside üheks hääletoruks näib Bloombergi kontor olevat ja seega sealt tulevad sõnumid püüavad neid baltlastest peamehi kes devalveerimise vastu on äärmiselt lollidena näidata, eriti meeldib nendel läti viimaseid võimumehi lollitada (kremlistide susimine?) ja neid alavääristada ning mainida, et venekeelseid asjatundjaid nende hulgas pole (meenutagem mullust Bloombergi TV lavastust kus Läti rahandusministrit kujutati alkohoolikust idioodina kes sai intervjuus kokkuvõttes maha ainult ühe sisuka lausega: „noting spetilall”.

 Robert Anderson näib olevat eeskätt seotud pangandusringkondadega, seda eriti Rootsis. Seega arusaadavalt tema püüab igati promoda neid balti võimumehi kes võitlevad devalveerimise vastu ja justkui eruroalaga „kiire” liitumise poolt. Parajasti üheks selliseks lipulaevaks on Andrus Ansip, kes nädala algul Rootsis FTle antud intervjuus kindlalt rõhutas, et „Ma ei taha erandeid (eurotsooni sisenemise) reeglitele. … tahame täita kõik kriteeriumid … kui hakatakse tegema erandeid, ei ole see enam tugev eurotsoon.” (PM 11.VI 08, lk 13).

 Tore on see, et FTs on kõik AA kohta käivad artiklid üle aegade reas lagedal. Nendest näeme, et aastal 06 väitis AA FTle nende kriteeriumide kohta midagi taolist „looking closely at the inflation criterion, one could argue that there are some aspects …”. Lühidalt need aspektid olid, et inflatsioonikriteeriumi arvutamise alused tulevad kindlasti põhjalikult ümber teha et need Eesti kõrge inflatsiooni eriolukorraga sobiksid.

 Muide, tore on AA viimase intervjuu üheksanda kuupäeva versioonis FTle väide, et väike Läti ei suuda Eesti majandust kahjustada, kuna selleks pole isegi suur Rootsi suuteline olnud.

Advertisements

juuni 11, 2009 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: