Ülo Ennuste majandusartiklid

Ühe kommentaari allkommentaar

11.VI 09

 

Kommentaar: Nobeli preemia laureaatide nõuandeid Eestile
 
aripaev.ee

11.06.2009 11:11

 
Nobeli laureaatide, nagu Paul Krugmani ja Joseph Stiglitzi uurimustööd pakuvad lahendusi majanduskriisiga tegelevatele valitsustele, kirjutas Arkansase ülikooli Sam M. Waltoni nimelise majanduskolledži ettevõtlus- ja majandusuuringute keskuse kaasteadur Viktoria Riiman BBNile.

 

 

Nad on eksperdid kriiside alal, mis on toimunud Saksamaal, Venemaal, USAs ja teistes riikides. James Tobin, veel üks laureaat, oli ekspert majanduse kõikumiste alal. Kas Eesti võiks kuulda võtta ekspertide nõuandeid ja käituda praeguses kriisis targalt?

Eksperdid on ühel nõul majanduse stimuleerimise vajaduses, kuid nad eristavad lühemaid ja pikemaid eesmärke. Laureaadid väidavad, et sotsiaalseid toetusi ei tohiks majanduslanguse ajal vähendada, isegi mitte lühikeseks ajaks hirmus eelarvedefitsiidi ees. Pensionite, vanemahüvitiste, laste-, õppe- ja töötutoetuste vähendamine on majandusele halb ja selle tagajärjed on sügavad ning tekitavad veelgi suuremaid raskusi (suureneb ebavõrdsus, sotsiaalne ja poliitiline ebastabiilsus, kui mainida vaid mõnda). Ja teisest küljest ei aita sotsiaalabi ainult hädasolijaid, vaid annab raha ka nende kätte, kes selle kõige tõenäolisemalt taas tarbimisse suunavad.

Ka maksude tõstmine pole ekspertide soovitus, kuna see piirab majandust enam ja võib majanduslangust pikendada. Valitsus peaks kulutama raha siseriiklikult, loomaks töökohti (isegi, kui see tähendaks eelarve defitsiiti) ning kärpima administratiivkulusid, mis ei kahjusta tööhõivet, ning tegema eelarved pikemas perspektiivis kasinamaks. Kui majandus taas kosub ja tööturul tekivad uued võimalused, saab ka valitsus suuremat tulu ja eelarveülejääke.

Isegi sellised Nobeli laureaadid ja vaba turu pooldajad nagu Friedrich von Hayek ja Milton Friedman uskusid, et valitsus peab mõnes valdkonnas sekkuma. Nagu sõnas Friedman: “Niisugusel valitsusel, mis tegeleb sellega, et saada jagu kõrvalmõjudest, milliseid peetakse üldiselt piisavalt tähtsaiks, õigustamaks valitsuse sekkumist, ja mis aitab kaasa eraalgatuslikule heategevusele ning aitab perekonnal kaitsta vastutusvõimetut isikut, on selgesti täita oluline roll. Klassikaline liberaal ei ole anarhist.”

Täiesti vaba majanduse põhimõtete rakendamine on põhjustanud mitmeid suuri kriise Venemaal, Tšiilis ja Jaapanis, tõestades, et vaba majanduse põhimõtted alati ei tööta. Ja sotsiaalne turvavõrk on majanduse ainuke pääsetee majanduslanguse tingimustes.

Kõik need nõuanded tunduvad olevat loogilised. 13. palga maksmine ja erakondade finantseerimine abivajajate arvel tundub eetiliselt vale. Miks mitte kasutada Euroopa Investeerimispanga miljardeid aastatel 2007-2013 headel eesmärkidel? Küsimus on selles, kas Eesti valitsus suudab neid nõuandeid järgida.

 

 

 

 

Allkommentaar: Kulla Viktoria

 Eestis on makromajanduslik mõtlemine nii madalal tasemel, et meie peameeste hulgas ei ole absoluutselt vist pea-aegu mitte ühtegi, kes saaks nobelistide hiilgavast humaanmõtlemisest aru et: mis on majanduse pikema-ajalised eesmärgid või majanduslik ebavõrdsus ja mis viimase viljelemine kaasa toob (nt kuritegevuse vohamise, venekultuuri jne), miks inflatsiooni tõstmisega ei peaks eelarvet täitma (konkurentsivõime kaob), miks konfiskeerivaid makse (nt eramumaa maks) ei või seadustada, miks ettevõtjad ei või kasumeid Eestist maksustamata väljamaale kantida (rahvuslikku vara varjatult varastada), miks ei või töötute armeesid organiseerida (majanduspotentsiaali hävitada), miks keskpank peaks hinnastabiilsust kindlustama, miks statistika peaks tõde avaldama, miks eesti panga tropid ei või endale kümnekordseid palkasid rahva raha eest määrata, miks ei või euroliidu partnerriikidele käkki keerata (kõlvatu maksukonkurentsiga, suhkruturu solkimisega nt jne), miks riigikogus peaks makroökonoomika asjatundjaid olema, miks majandusteaduslikke uurimiskeskusi peaks olema, kuidas on võimalik et meie võimumehed ei ole kõige targemad maailmas – see pole üldse võimalik, kõik peaks meie eeskujule järgnema, miks finantsinspektsioonis peaks asjatundjaid olema kes saaks aru mis on spekulatsioon jne, miks poliitikud ei või teadusrahasid oma taskusse toppida, miks plahvatusohtlikud venetransiidieshelonid ei või öösiti Eesti linnade vahel ristelda ………………………………………………………..

Advertisements

juuni 11, 2009 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: