Ülo Ennuste majandusartiklid

Lisaks kolm alam-mõtlemiskohta Enn Soosaar’e arvamusele  

(„Kolm mõtlemiskohta” PM 15.VI 09 lk 12)

 Arvamuses on selline lõik:

 „Selle asemel et inimesi kainusele manitseda, loopisid poliitikud hagu tulle. Meenutage riigikogu viimaste valimiste eelseid pöörased lubadusi palku ja pensione mitmekordistada. Või 2007. ja 2008. aasta riigieelarveid. See, mida valitsus ja riigikogu kärbivad praegu ähvarduste ja hala saatel, ei ole midagi muud kui valitsuse ja riigikogu viimaste eelarvete vastutustundetud ülepaisutused.”

              

Kas ei leidu selleski lõigus alam-mõttekohti:

 1)      Kas inimesi kasinusele manitseda ei ole eeskätt kiriku  ja kirjanike asi? Kas poliitikute ja valitsuse (koos nn keskpangaga) asi ei peaks olema rahva kasinuse kindlustamine rangete riiklike finants regulatsioonidega. Nt Eestis lubada ainult kroonipõhiseid laene välja jagada. Nt oleks selline regulatsioon tunduvalt vähendanud rootsi pankade täiesti vastutustundetut laenude väljajagamist Eestis  ning sellest tulenenud laristamist ja sellest omakorda tulenenud kriisi erakordset räigust Eestis.

2)      Kas ikka saab tõsikindlalt väita, et viimastel aastatel eelarved olid Valitsuse ja Riigikogu poolt vastutustundetult ülepaisutatud? Kuidas see sai võimalik olla, kui samal ajal meie eelarve osakaal rahvatulus oli ikkagi oma tosina protsendipunki jagu madalam kui meie tsiviliseeritud naabritel (paarikümne miljardi võrra või nii)? Kuidas sai eelarve olla ülepaisutatud kui samas meie pensionäride vaesusrisk on üks kõrgemaid ja teadusinvesteeringud ühed madalamad kogu ELis?

3)      Kas me koos lugupeetud Soosaarega ei peaks lõpuks loobuma oravalikust spin doctor  pimesikumängust ja ausameelselt tunnistama et ükski eripärane „õhuke riik” (nt 0-kasumimaksudega) ei suuda kindlustada efektiivse sotsiaalse turumajanduse rajamist ja arengut, seda eriti etniliselt lõhestatud rahvakese puhul!

Advertisements

juuni 15, 2009 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: