Ülo Ennuste majandusartiklid

Tõearmastus

Paavst Benedictus XVI eelmise nädala ringkiri “Caritas in Veritate” (http://www.vatican.va/holy_father/benedict_xvi/encyclicals/documents/hf_ben-xvi_enc_20090629_caritas-in-veritate_en.html)  on leidnud juba laialt tõlgendusi. Meil nt Philippe Jourdan “Inimene majanduse ja ühiskonna keskmes” (PM 14.VII 09). Mitmed ameeriklased on selles näinud aga President Obama majanduspoliitika toetamist (nt WSJ 9.VII 09).

Majandusteoreetiliselt aga väärib märkimist, et tegemist on vähemalt ühest aspektist väga moodsa lähenemisega. Nimelt ülemöödunud aasta Nobeli majanduspreemia läks majandusmehhanismide disaini teooria alale, alale millest tänaseks on kujunenud üks matemaatiliselt keerukamaid ja intellektuaalselt väljakutsuvamaid majandusteooriaid.

Selles teoorias üheks põhiliseks probleemiks on tõerääkimise stimuleerimine, privaatse informatsiooni kvaliteetne avalikustamine turumajandusliku koostöö edendamiseks, ühiskondlikes huvides, selleks parimate mehhanismide disainimine.

On tõestatud, et tõerääkimise mehhanismides on sobiv kasutada muu hulgas ka majandustoimijate moraalile koputamist: seega on sootsiumis turu eduka tegutsemise üheks eelduseks kultuuritaseme olemasolu, kus toimijatel on piisav moraalne ressurss olemas. Ja viimasega on selge, et lõikumised tõerääkimise ning majanduse eduka koordineerimise ja religiooni vahel on ilmsed.

Muide, on ka täheldatud, et küsitluste puhul pelgalt Piibli nähtavalolek tõstab oluliselt vastuste usaldusväärsust – ka selline on see animal spirit. Seega, Paavstilt väärt ringkiri, eriti arvestades, just kriisi tingimustes on tõde eriti sage võimurite suust kaduma ning seega olukorda veelgi närusemaks keerama.

Advertisements

juuli 17, 2009 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: