Ülo Ennuste majandusartiklid

Tõearmastus

Paavst Benedictus XVI eelmise nädala ringkiri “Caritas in Veritate” (http://www.vatican.va/holy_father/benedict_xvi/encyclicals/documents/hf_ben-xvi_enc_20090629_caritas-in-veritate_en.html)  on leidnud juba laialt tõlgendusi. Meil nt Philippe Jourdan “Inimene majanduse ja ühiskonna keskmes” (PM 14.VII 09). Mitmed ameeriklased on selles näinud aga President Obama majanduspoliitika toetamist (nt WSJ 9.VII 09).

Majandusteoreetiliselt aga väärib märkimist, et tegemist on vähemalt ühest aspektist väga moodsa lähenemisega. Nimelt ülemöödunud aasta Nobeli majanduspreemia läks majandusmehhanismide disaini teooria alale, alale millest tänaseks on kujunenud üks matemaatiliselt keerukamaid ja intellektuaalselt väljakutsuvamaid majandusteooriaid.

Selles teoorias üheks põhiliseks probleemiks on tõerääkimise stimuleerimine, privaatse informatsiooni kvaliteetne avalikustamine turumajandusliku koostöö edendamiseks, ühiskondlikes huvides, selleks parimate mehhanismide disainimine.

On tõestatud, et tõerääkimise mehhanismides on sobiv kasutada muu hulgas ka majandustoimijate moraalile koputamist: seega on sootsiumis turu eduka tegutsemise üheks eelduseks kultuuritaseme olemasolu, kus toimijatel on piisav moraalne ressurss olemas. Ja viimasega on selge, et lõikumised tõerääkimise ning majanduse eduka koordineerimise ja religiooni vahel on ilmsed.

Muide, on ka täheldatud, et küsitluste puhul pelgalt Piibli nähtavalolek tõstab oluliselt vastuste usaldusväärsust – ka selline on see animal spirit. Seega, Paavstilt väärt ringkiri, eriti arvestades, just kriisi tingimustes on tõde eriti sage võimurite suust kaduma ning seega olukorda veelgi närusemaks keerama.

Advertisements

juuli 17, 2009 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: