Ülo Ennuste majandusartiklid

Godod’t üha enam oodates
****************************
Selle asemel liikuda koos arenenud maailmaga moodsa poliitökonoomika- (stohhastiliste reguleeritud hierarhiliste korrapäratute dünaamiliste süsteemide) põhisele kriisiületamise analüüsile, selle asemel meie isetegevuslikud majandusanalüütikud leiavad järjest uusi ja absurdsemaid asendusteemasid et ikka edasi midagi veel oodata ja vaadata. Nt kasvõi tänasest pressist:
1) PM-ist loeme eeskätt absurdset retrospektiivsust, et nagu 2004 oleks ELiga liitumise puhul meie ainus oluline probleem olnud suhkruhinna tõus, seda nii meie vanade usaldusväärsete ajaletede sirvimise alusel. Taevane arm, majandusteoreetiliselt levitasid sellist jama ainult mõningad TÜ professorid kes olid tihedalt seotud ida-kallaklusega parteidega. Tegelikult ja hästidokumenteeritult (avalikkusele võrgust tasuta kättesaadavad kümned tõsiteaduslikud eelretsenseeritud publikatsioonid nagu alates „Monitoring Preparations …“ IES, 2002, kuni nt 2007 – http://uloennuste.wordpress.com/2008/10/31/dual-market-transition-in-estonia-1987-2009-institutional-mechanism-analysis-approach/ on tõestanud järgmaist: põhiprobleemiks olid eeskätt Eesti majandusmudeli kiire harmoniseerimise riskid (risk viia see piisavasse vastavusse ELi üldiselt tsiviliseeritud sotsiaalse turumajanduse mudeliga) ning muidugi risk, et kohalike poliitiliste manipulatsioonidega ei keerata liitumist käkki (NB nt Savisaare käitumine enne referendumit).
2) Muide, euroalaga liitumine 2007 keerati täiseti poliitmanipulatsioonidega ning EP mahitamisel käkki (nt EP nõukogu esimees veel 2005. aasta lõpus oma „teaduspublikatsioonis“ ei „jaganud“ veel ikka, et 100% tõenäosega oli siis juba Maastrichti inflatsioonikriteeriumi kvantitatiivne osis rikutud). Sama näib suure tõenäosusega korduvat 2011. Seega huvitav, et PM oma retrospektiivses tagasivaates, et kas minevikus äkki majanduspoliitilisi vigu tehti, seda apsu koos inflatsioonilie eelarvetäitmisega 2006-2008 ei „märka“, nagu ei märganud, et 2008 tehti nn avansilise tulumaksu nuriseadus, mis oleks eeskätt hargmaistele pankadele kantinud kingituseks miljardeid riigieelarve tuludest jne. Samuti nagu ei märka, et kõige „raskem“ lahend poliitikutele ei ole mitte pensionite barbaarne kärpimine, vaid hoopiski kapitalide tuludelt tsiviliseeritud maksude taastamine ja sellega koos üldiselt maksusüsteemi teoreetiliselt absurdse regressiivsuse likvideerimine, eelarve tasakaalustamiseks. Rääkimata sellest et viimaste aastate kõige suurem fopaa oli suuna võtmine tohutu töötute armee loomise abil tööturu „paindlikust“ hakata tõstma – nn doktriin „korrektsioon tööturu kaudu“.
3) Tänase PMis justkui ühes e-teadmuspõhises artiklis küsitakse, et oleks huvitav teada, et kuidas teaduspõhiselt ikka selle asjaga on, et kas elanikkonna vananedes tuleb ikka pensionäride hambad varna panna: taevane arm, võrgus tuleb vastavad märksõnad sisse lüüa ja ongi käes, isegi mõningates meie blogides on viiteid. Tõsiteaduslikult vanaemisega inim- ja sotsiaalkapital tõusevad, koos sellega rahvuslik tööviljakus.
4) Tänasest ÄPist loeme ultimaatumit Ansip’ile, et ta ei tohi enam TVe ees oma lubadusi ümber teha või midagi taolist. Taevane arm, kogu maailma poliitikud teevad nii ja ainult nii võimul püsivad. Kindlasti oleks tarvis, et Ansip likvideeriks 0-kasumimaksu, paneks tulumaksule kolmanda astme juurde, ja et, eriti, ta hakkaks rääkima, et majandusliku ebavõrdsuse barbaarne kasv tuleb radikaalselt ümber pöörata – seda eeskätt valitsuse poolt 100 000 töökoha kiire loomisega jne. Ainult nii saaks ta vältida padupopulistide võimuletulekut. Nimelt äsja üks lgp õrn opositsioonipoliitik ütles et valitsusel ei ole valemit töötuse likvideerimiseks. Taevane arm: neid valemeid on nt isegi IMFi poolt pakutud niie-et küll ja küll ja isegi meie blogidest võib üht teist leida – nt negatiivse tulumaksu meede jne.
5) Tõeline Godod’ti mäng käib aga kogu pressis praegu ametliku teise kvartali SKT kahanemise kordistaja hinnangu ootamisega, et kas tuleb langus ainult 1,212 (Ligi) kordne või kohe 1,248 (paniköörid) kordne. Palju auru läheb mõttetult selle peale, eriti kui arvestada, et mõlemad hinnangud on ilmselt veaga mitte alla +/-0,5 ning seega tõsiteaduslikult mõlemad vahemikus 0,7- 1,7 ja et ametlik hinnang on ametnikel ammuilma sahtlis ootamas. Tõsi, tõsiteadlasi, eriti matemaatilise kallakuga, on nüüd kõvasti mutta taotud nii mujal kui meil, sest et nad kriisi kõik ette ei näinud. „Unustatakse“, et mõningad ainult nendest nägidki. Õnneks tänane FT vihjab et tõenäoliselt jällegi matemaatilise kallakuga suurte dünaamiliste süsteemide majandusteadlasest Bernanke’st saab sügisel nobelist.

PS: tänud tõesti ESAle kes on oma aastaraamatu 2009 (5oo lk) ootamatult võrku riputanud!

Advertisements

august 10, 2009 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: